Sobota 26. září 2020
Svátek má Andrea

Krušné hory - Fichtelberg měří 1214,6 metrů a je nejvyšší horou Krušných hor v Německu – konkrétně tedy v Sasku a celé bývalé NDR. Společně s českým Klínovcem tvoří hlavní centrum zimních sportů v Krušných horách.

Na úpatí hory leží nejvýše položené město Německa, lázně Oberwiesental. Na vrcholu hory stojí Fichtelberghaus s rozhlednou vysokou 31 metrů a meteorologickou stanicí. Nahoru se můžete dostat pěšky nebo kabinkovou lanovkou, která vede z Oberwiesenthalu a je nejstarší v Německu. V provozu je od roku 1924. Měří 1175 metrů a překonává 305 metrů převýšení. Cesta nahoru trvá 6 minut. Z Oberwiesenthalu na vrchol jezdí i autobusová linka. Pod horou je i několik parkovišť.

Masiv Fichtelbergu je tvořen hlavně horninami krušnohorského krystalinika, zejména druhem muskovitických břidlic.

Historie Fichtelberghausu

Chata byla otevřena v červenci 1889. Už o 10 let později se musela rozšiřovat kvůli vysokému zájmu turistů. V roce1910 začala další přestavba a rozšíření, opět kvůli turistům. S výstavbou lanovky počty návštěvníků ještě vzrostly.

Večer 25. února roku 1963 vypukl v budově požár. Kvůli velkým závějím na přístupových trasách museli hasiči všechno dostat nahoru pomocí lanovky. Jenže pro nedostatek vody nebylo možné požár uhasit. Vedení z Oberwiesenthalu spojené z hasičských hadic při teplotě −15 °C neustále zamrzalo. Původní Fichtelberghaus proto do základů vyhořel.

Základní kámen nové chaty byl položen od dva roky později. V roce 1967 už na nejvyšší hoře NDR stála moderní horská chata i s rozhlednou. Koncem 90. let proběhla demolice stávající a nové budovy. Byla zbourána i betonová rozhledna a nahrazena novou, ale jen 31 metrů vysokou. Nová chata byla otevřena v červenci roku 1999. Je restaurace, samoobslužná jídelna, hotel a tradiční „krušnohorská jizba“.

 

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací