Sobota 23. leden 2021
Svátek má Zdeněk

Plzeňský kraj - Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku je asi 70 km od Karlových Varů, teda zhruba hodinu autem. Vstupenky si ale rezervujte předem, o prohlídky je totiž velký zájem. Konají se každé úterý, pátek, sobotu a neděli. Vstupenky stojí 150 korun, pro děti a seniory 100 korun. Rodinné vstupné je za 350.

Vše potřebné se dozvíte v infocentru, odtud se pak musí po svých, po značených šipkách, asi 20 minut lesem. Tam už pak nachází samotný důl.

Důl je v hloubce několik desítek metrů a má až 1300 metrů podzemních chodeb. Z nich je zpřístupněna turistům jenom část.

Foto

Do dolu si určitě nezapomeňte teplé oblečení, protože se tam teplota pohybuje jen kolem 10 stupňů.

Důl je unikátní z několika důvodů – kaolin se tam těžil hlubinným způsobem, v podzemní štole jezdila úzkokolejka a většina chodeb je až 18 metrů vysoká a 6 široká. Některé chodby jsou ale široké až 8 metrů, největší podzemní sál měří na výšku jako asi čtyřpatrový dům. Někdy se mu přezdívá katedrála.

Kudy tam

V Nevřeni se kaolin těžil od roku 1870 do roku 1897. Od té doby byl pak ponechám svému osudu. Vlézt se tam prý dalo tajně betonovou rourou. Od doby, kdy se otevřelo Centrum Caolinum, mohou do dolu i návštěvníci. Důl si také oblíbili filmaři, točila se tam část pohádky Čertí brko.

V Česku se kaolin pro výrobu porcelánu těžil jenom na dvou místech – v Hosíně na jihu Čech a na Plzeňsku. Zpřístupněný je ale pouze důl v Nevřeni.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací