Čtvrtek 24. září 2020
Svátek má Jaromír

Severní Čechy - V rámci školních, případě profesně odborných exkurzí či individuální turistiky zavítalo v prvním pololetí letošního roku na prohlídku severočeských výrobních zdrojů energie a tepla Skupiny ČEZ celkem 6 710 osob.

Je to o 1 207osob více než za stejné období loňského roku a více než polovina celkové návštěvnosti (11 918) v roce 2018. Prim opět hrálo Informační centrum klasické energetiky v Elektrárně Ledvice se svou nejvyšší oficiální rozhlednou v ČR.

Návštěvnost Informačního centra Ledvice, v němž se lze seznámit s historií, současností i budoucností klasické energetiky od vzniku uhlí až po rozsvícení žárovky v bytě, čítá za první půlrok 3 564 návštěvníků. Je to více než polovina celkové návštěvnosti (7 052) roku 2018. Skladba návštěvníků byla tradičně složená ze žáků a středoškoláků ze škol v okolních městech a obcích, ale i těch vzdálenějších, třeba v Údlicích, Děčíně, Štětí, Praze, Mostě, Ostrově, Bitozevsi, Malšovicích, Brandýsu nad Labem, Ústí nad Labem, Boleticích, Povrlech a Litoměřicích. Nejdál to přitom měli gymnazisté z Ostravy (474 km) a děti ze ZŠ Rájec – Jestřebí (334 km), tedy návštěvníci ze severní a jižní Moravy. Na prohlídku infocentra s následným výstupem na nejvyšší rozhlednu v ČR zavítali například i pražští strojvedoucí Českých drah, členové Klubu českých turistů v Karlových Varech, Litoměřicích a Pelhřimově, senioři z Rychnova u Jablonce nad Nisou či Mimoně a další.

1107cez2

Foto: ČEZ

Zajímavé bylo i mezinárodní složení návštěvníků, celkem 118 cizinců. Ti pocházeli ze Slovenska, Německa, Estonska, Finska, Švédska, Holandska, Kazachstánu, Jižní Korey, Thajska, Francie a Austrálie. „Nový zdroj v Ledvicích je prakticky nejmodernější uhelnou elektrárnou v Evropě, jejíž součástí je jediné Informační centrum klasické energetiky v republice. Je proto pochopitelné, že je mezi industriálními turisty či odborníky přes energetiku a strojírenství ze zahraničí o infocentrum zájem. Se vším se zde mohou díky virtuální realitě blíže seznámit a navíc se mohou na elektrárnu podívat i z výšky, z nejvyšší rozhledny v České republice. Pokud se navíc jedná o návštěvu odborníků, věnujeme jim i profesní pozornost, neboť žádné výměně zkušeností a případně i zajímavým nabídkám se nevyhýbáme,“ uvedl Jiří Šinágl, ředitel Elektrárny Ledvice.

Prohlídku Elektrárny Tušimice si během prvního pololetí nenechalo ujít 1 495 osob. „Ze zahraničí jsme u nás měli hosty z Kazachstánu a Dánska. Dále tradičně převládali středoškoláci a žáci z různých odborných a základních škol ve Vejprtech, Podbořanech, Chomutově, Žatci, Kadani, Plzni, Jirkově, Praze, Karlových Varech, Ostrově, Lovosicích, Třemošné, Žebráku, Krásném Dvoře, Kralovicích či Plasech. Vysokoškoláci byli z Masarykovy univerzity v Brně. Proběhla rovněž tradiční třídenní Energetická maturita pro nejlepší středoškolské studenty fyziky z partnerských škol Skupiny ČEZ. Přijeli k nám i zástupci Sdružení obcí Domažlicka či členové klubů seniorů v Chomutově a Klášterci nad Ohří,“ uvedla Marie Tučková, manažerka návštěvnického a vzdělávacího centra v Elektrárně Tušimice. Podle ní využili někteří zájemci (260) i možnost exkurze na malou vodní elektrárnu Želina, kam zavítali po prohlídce elektrárny.

1107cez3

Foto: ČEZ

Elektrárnu Počerady, a. s., si během uplynulého půlroku prohlédlo 218 osob. Již popětadvacáté například do elektrárny zavítali po Velikonocích studenti (17) z ČVUT Praha na svou týdenní praxi. Dalšími vysokoškoláky byli posluchači přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Vysoké školy báňské v Ostravě. Středoškoláci byli z gymnázií v Žatci a Lovosicích. Zahraniční návštěvníci pocházeli z Turecka. Poměrně raritou se stala návštěva majitelů „hadráků“, kteří si vyjeli na exkurzi do Počerad v rámci svého celostátního setkání Velorexů.Stranou prohlídek nezůstal ani Paroplynový cyklus Počerady Skupiny ČEZ. „V rámci osmi exkurzí jsme s technologií a provozem jedné parní a dvou plynových turbín seznámili 170 návštěvníků. Ti se rekrutovali z vysokoškoláků ČVUT Praha, středoškoláků ze žateckého gymnázia a dále ze společností Siemens, ČEPS a Škoda Praha. Stejně jako uhelnou elektrárnu si i náš paroplyn prohlédla i pětičlenná návštěva z Turecka,“ poznamenal Martin Borovský, vedoucí odboru péče o zařízení paroplynového cyklu.

Stalo se již tradicí, že Teplárna Trmice je hlavně cílem středoškoláků a vysokoškoláků z nejbližšího okolí, tedy Ústí nad Labem. Na její prohlídku s odborným výkladem se tak během prvního pololetí vydalo 45 studentů, včetně pedagogického doprovodu; z UJEP Ústí nad Labem 16 a ze SPŠ Stříbrníky 29.

Vodní elektrárna Střekov letos opět „vydělala“ na Světovém dnu vody a Zahájení turistické sezony 2019 (dohromady 655). K 30. červnu tak má za sebou návštěvu 958 zájemců, což je srovnatelné s celoroční návštěvností (964) v roce 2017. Vodní dílo přitom navštívili jak rodiny s dětmi, školní exkurze (vesměs školáci a středoškoláci z Ústí nad Labem a Děčína), tak i jednotlivci. Přijeli si ho například prohlédnout i členové Svazu tělesně postižených z Klášterce nad Ohří či Klubu českých turistů v Rumburku. Vysokoškoláci byli z Vysoké školy báňské v Ostravě.

Autor: Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací