Bukov – Překročení nejvyšší povolené rychlosti je třetí nejčastější příčinou střetu. Dopravní policisté k odhalení tohoto přestupku využívají té nejmodernější techniky. Nejvíce řidiči překračují rychlosti o více jak patnáct kilometrů v hodině.

Radar na měření rychlosti aut funguje jako laserová pistole. Foto: Petr Sochůrek
Reportér on-line deníku E – Ústí se zúčastnil dopravní akce, která proběhla na ulici Sociální péče v blízkosti Masarykovy nemocnice. Policistům Pavlu Kopřivovi a Petru Pášovi k odhalení hříšníků pomohl mobilní laserový radar, kterým je hlídka schopna změřit auto až na tři kilometry. „Nejčastěji ovšem měříme na sto dvacet metrů. Je to kvůli kvalitě snímku, čitelnosti registrační značky a času včas auto zastavit. Paprsek takzvaně střílíme na nárazník nebo registrační značku. S tímto radarem změříme motorku i cyklistu," vysvětluje při instalaci radaru Pavel Kopřiva.

Neuběhnou ani dvě minuty a první hříšník musí ke kraji silnice. Jeho rychlost je šedesát sedm kilometrů za hodinu. „To je nejčastější překročení rychlosti ve městě. Za tento přestupek mu hrozí na místě tisíc korun, ve správním řízení až dva a půl tisíce a dva trestné body," řekl Petr Páša.

Kdo další uvízne v síti silniční kontroly, je řidič bílého volswagenu. Jeho rychlost je šedesát pět kilometrů za hodinu. „Čtyřproudé silnice s ostrůvkem mají jedno specifikum oproti dvou proudým. Tolik nefunguje problikávání, kterým se řidiči před námi varují. Ve dne nejsou schopni protijedoucí řidiči probliknutí zaznamenat," uvedl Pavel Kopřiva.

Na pokyn hlídky musí také zastavit starší řidič tmavé oktávky. I on překročil nejvyšší povolenou rychlost. Policista Petr Páša zjišťuje, že řidič nemá u sebe žádné doklady. Kromě běžného řešení přestupku provádí lustraci muže přes vysílačku a fotí si ho u auta. „Jednou se nám stalo, že jsme zastavili řidiče, který udělal přestupek a neměl doklady. Se vším souhlasil, byl vstřícný. Na oddělení jsme pak zjistili, že nám nahlásil údaje svého bratra, jelikož měl zákaz řízení. Naštěstí jsme měli všechno nahrané," vysvětluje policista a na jeho bundě nelze přehlédnout malou kameru.

Během hodiny museli dopravní policisté na ulici Sociální péče řešit šest hříšníků, kteří si neuhlídali rychlost. Rekordmankou pro tento den byla mladá žena, která se řítila pětasedmdesátikilometrovou rychlostí. Do „peněženky" musela sáhnout hlouběji, policisté jí uložili tisícikorunovou pokutu.

Radar na měření rychlosti aut funguje jako laserová pistole. Foto: Petr Sochůrek

Radar na měření rychlosti aut funguje jako laserová pistole. Foto: Petr Sochůrek

Pokutu lze v dnešní době zaplatit na místě pomocí platební karty a terminálu. Foto: Petr Sochůrek

Radar na měření rychlosti aut funguje jako laserová pistole. Foto: Petr Sochůrek

Radar na měření rychlosti aut funguje jako laserová pistole. Foto: Petr Sochůrek

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru