Středa 27. leden 2021
Svátek má Ingrid

Ústí nad Labem - Specialisté Kardiochirurgického oddělení Krajské zdravotní v ústecké Masarykově nemocnici se pod vedením certifikovaného proktora školili na nový druh operace. Nově tak do portfolia kardiochirurgických operací v Ústí přibyla bezstehová implantace srdeční chlopně.

Certifikovaným proktorem byl doc. MUDr. Aleš Mokráček, CSc., primář Oddělení kardiochirurgie a hrudní chirurgie Nemocnice České Budějovice. „Bezstehová implantace srdeční chlopně je miniinvazivní metoda v kardiochirurgii. Chlopeň již nemusíme přišívat, ale ona se sama v srdci fixuje pomocí své konstrukce. Jde o výkon, který není od ostatních ničím zvlášť výjimečným, jen má svá pravidla. Hodně záleží na předoperačním vyšetření a pooperační péči. Tím, že chlopeň není fixovaná stehem, musí být přesně zvolena její velikost, aby co nejlépe pasovala," řekl doc. MUDr. Aleš Mokráček, CSc.

Kardiochirurgické oddělení vzniklo 1. ledna 2018 vedle ústecké kardiologické kliniky. „Na našem kardiochirurgickém oddělení implantujeme tyto bezstentové chlopně ve specifických případech. Jedná se o indikace, kdy použití klasické našívací chlopně by bylo obtížné. V těchto případech nám použití této chlopně dovoluje operovat i pacienty, které bychom při použití klasické chlopně operovat nemohli nebo bychom museli zvolit jiný, komplikovanější typ zákroku. Další indikací implantace těchto chlopní jsou méně invazivní kardiochirurgické přístupy na aortální chlopeň, které jsou na našem pracovišti standardem. I v tomto případě provádíme operaci srdce standardně s použitím mimotělního oběhu, ale z malého řezu. Výsledkem je pouze 9 až 10 centimetrů dlouhá pooperační jizva. Implantace této aortální biologické chlopně je prováděna pomocí zaváděcího zařízení, do kterého je tato chlopeň během přípravy inkorporována. Výhodou implantace těchto bezstehových chlopní je jak zkrácení doby srdeční zástavy a mimotělního oběhu, tak i celkové doby operace. Výsledkem méně invazivního chirurgického přístupu je menší operační rána, rychlejší rekonvalescence pacienta s celkovým zkrácením doby hospitalizace a jeho brzkým návratem do běžného života," dodal primář ústeckého kardiochirurgického oddělení MUDr. Miroslav Kolesár.

Krajská zdravotní uspěla ve výběrovém řízení na poskytování akutní lůžkové péče v oboru kardiochirurgie, které se uskutečnilo 19. února 2019 na Ministerstvu zdravotnictví České republiky. V návaznosti na výsledek tohoto výběrového řízení již probíhají kontraktační jednání se zdravotními pojišťovnami (uzavírání smluv o poskytování a úhradě akutní lůžkové péče v oboru kardiochirurgie), přičemž právě zdravotní pojišťovny v hlasování při výběrovém řízení vyjádřily ústecké kardiochirurgii podporu.

FOTOGALERIE:

 

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací