Středa 7. prosinec 2022
Svátek má Ambrož a Benjamín

Ústecký kraj – Jen v prvních čtyřech měsících války na Ukrajině přišlo do Ústeckého kraje kolem dvaceti tisíc uprchlíků z této země. Jde o data z místního asistenčního centra a číslo nezahrnuje lidi, kteří se registrovali v jiné části země a na severozápad Česka přijeli posléze. Zejména pro ně v tu dobu e-deniky.cz začaly vydávat zprávy také v ukrajinském jazyce. Nyní regionální zpravodajství spouští také kanál v aplikaci Telegram.

„Do Česka přijely stovky tisíc lidí, kteří prchají před Ruskem vyvolanou agresí. Desítky tisíc jich v Česku zůstávají a tisíce také v Ústeckém kraji, kde máme hlavní působiště. I pro ně vydáváme zprávy v jejich rodném jazyce, aby byli informováni o místním dění,“ říká zakladatel rodiny regionálních webů e-deniky.cz Oldřich Hájek. V pátek 16. září spustily e-deniky.cz zpravodajský kanál také v chatovací aplikaci Telegram, která je na východ od nás poměrně populární, a to i díky absenci cenzury obsahu.

Zprávy v Ukrajinštině zprostředkovává rodilá mluvčí pocházející z Charkovské oblasti, která momentálně žije rovněž v Ústeckém kraji. „Ukrajinská verze článku je překladem českého textu, který vydáváme. Vybíráme články, které mohou být pro Ukrajince v Ústeckém kraji pokud možno užitečné,“ dodává Oldřich Hájek.On-line regionální zpravodajství na severozápadě Česka začalo fungovat před devíti lety, tehdy s prvním a dodnes nejsledovanějším webem e-mostecko.cz. Postupně se rozšířilo do každého okresu Ústeckého kraje, do Karlovarského kraje a vloni přibyly nové weby e-kladensko.cz ve Středočeském kraji a e-pardubicko.cz v Pardubickém kraji. Přístup na zpravodajské stránky je bezplatný a neomezený u všech vydaných článků.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist