Neděle 18. duben 2021
Svátek má Valérie

Most – V Podkrušnohorském technickém muzeu v Kopistech u Mostu vzniká unikátní expozice. Nad zemí tam vyrostla umělá štola, ve které budou lidé cestovat závěsným vlakem. Něco takového je jedinečné nejen v Česku, ale pravděpodobně i celosvětově. Expozice má připomínat historii hlubinného uhelného dobývání u nás.

„Vybudovali jsme novou štolu, dlouhou zhruba 300 metrů. Chceme zde udělat světový unikát: vozit lidi po závěsné drážce. Máme dvě závěsné lokomotivy a vagonky. Chceme návštěvníkům ukázat i další, dneska už bohužel vysloužilou, techniku a technologii pro hlubinnou těžbu uhlí,“ popisuje ředitel muzea Zbyněk Jakš.

K budované umělé štole přibyl aktuálně nový stroj, jde o stěnový kombajn MB-9. Pochází, stejně jako další vybavení, z hlubinného dolu ve stěnách lomu ČSA, který byl uzavřen v loňském roce. „Jsem velmi ráda, že vybavení nepřijde nazmar a že lidé si díky tomu budou moci prohlédnout, jak hlubinná těžba probíhala,“ říká mluvčí společnosti Sev.en Energy Eva Maříková.

Foto

Štola sice vznikla nad zemí, zážitek jako z pobytu v hlubině ale už nyní slibuje dokonalý. Až bude letos na jaře vše hotové, a pokud to vládní opatření dovolí, bude vše probíhat asi takto: „Trasa bude taková, že lidé nasednou na osobním nádraží, pojedeme k prvním expozicím, kde vystoupí a prohlédnou si další unikátní stroje a zařízení. Potom popojedou dál do štoly, kde uvidí všechny stroje v praxi a seznámí se i s několika těžebními technologiemi,“ popisuje Zbyněk Jakš.

Podkrušnohorské technické muzeum vzniklo v roce 2003 v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu. Současné i dokončovaná expozice ukazují zvyky, obyčeje a tradice spojené s hornickým životem a obnovou krajiny narušené důlní činností.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací