Pátek 25. září 2020
Svátek má Zlata

Teplice - Až z východní části Severní Ameriky pochází Sanguinaria canadensis s českým jménem krvavěnka kanadská, které se též říká krevnice kanadská. Rod Sanguinaria je monotypický a je z čeledi Papaveraceae , čili z čeledi makovitých.

V přírodě roste v lesích i na loukách až do nadmořské výšky 1300 m n.m. V amerických státech New York a Rhode Island patří k ohroženým druhům.

Rostlina je jedovatá, obsahuje jedovatý alkaloid sanguinarin. Původní Američané ji používali ve své medicíně, mimo jiné jako emetický prostředek. V dnešní době je v USA schváleno zařazení sanguinarinu do zubních past jako antibakteriálního činidla nebo prostředku proti plaku. Sanguinarin též obsahují některé přísady do krmiv pro zvířata distribuované v Evropě.

Takzvaný Bloodroot je též populárním červeným barvivem, používaným domorodými americkými umělci, zejména mezi jihovýchodními košíkáři. Rostlina totiž produkuje načervenalou šťávu, která se používá jako barvivo.

A v teplické botanické zahradě vykvete v nejbližších dnech v místech, kde jsou stromy Ginkgo a Liriodendron. A těšit se můžete na představení dalších exotických krásek.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací