Úterý 14. červenec 2020
Svátek má Karolína

Ústecký kraj - Unipetrol, severočeští rybáři a Ekologické centrum Most opět uspořádali pro děti společné vypouštění ryb do řeky Bíliny. U Královského pramene ve Stadicích téměř 40 dětí ze základní školy Karla IV. z Ústí nad Labem pomohlo rybářům vypustit téměř 300 kilogramů ryb. Tentokrát se k akci připojili také handicapovaní klienti obecně prospěšné společnosti Helias. Od roku 2010, tedy od začátku spolupráce mezi Unipetrolem a Českým rybářským svazem, bylo vysazeno 7,5 tun ryb v celkové hodnotě 700 tisíc korun.

„Tentokrát bylo do řeky vypuštěno asi 300 kilogramů ryb. Většina ryb byla přivezena z výlovu nádrže Barbora v Duchcově na konci října. Na rybochovném zařízení Severočeského územního svazu v Chabařovicích jsme ryby přetřídili a přidali také několik atraktivních druhů jako štiky a sumce,“ upřesňuje Jan Skalský, tiskový mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu.

„Prvotním cílem našeho společného projektu s Českým rybářským svazem, který jsme odstartovali již v roce 2010, je revitalizace řeky Bíliny. Pravidelně ryby vysazujeme dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Společně s mosteckým ekocentrem se snažíme tuto aktivitu využít i ke zvýšení zájmu o životní prostředí u dětí,“ uvádí Pavel Sláma, ředitel jednotky EKO společnosti Unipetrol.

Druhová struktura vysazených ryb do řeky Bíliny zůstala stejná jako v předchozích letech. Jednalo se o cejna velkého, cejnka malého, plotici obecnou, perlína ostrobřichého, okouna říčního a dále jelce. „Víme ovšem, že účastníkům vždy udělají radost i větší ryby, které mnohdy znají, jako je např. kapr, štika a také menší sumec, proč jim je tedy nedopřát. Je úžasné sledovat radost v očích při vypouštění toho jejich kapříka nebo cejna,“ doplňuje Jan Skalský.

Účastníky velice zajímalo, jaké ryby jsou v českých řekách nejrozšířenější, čím se živí a jak se chovají. Zmínil se také pohnutý osud řeky Bíliny, do které se úspěšně podařilo navrátit život. Za poslední tři desetiletí se čistota vody v řece výrazně zlepšila a toto zlepšování nadále pokračuje.

Vedle Bíliny se Unipetrol stará také o Labe. Ryby jsou vysazovány v Neratovicích v těsné blízkosti výrobního závodu Spolana ve spolupráci s místní organizací rybářů. O čistotě vody v okolí svědčí pravidelné rybářské závody i důsledný monitoring stavu a kondice tamní rybí populace.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací