Pátek 1. červenec 2022
Svátek má Jaroslava

ČR - Co se skrývá pod pojmem bohatství, kde leží jeho hranice, jaké cesty k němu vedou a jak by se lidé zachovali v případě výhry v loterii? Nejen na tyto otázky odpověděl výzkum pro společnost Sazka, který realizovala agentura GfK Czech. 

Jak skuteční výherci milionů s penězi nakládají a jaké změny v životě plánují, odpověděli sami loterní milionáři v exkluzivním výzkumu Sazky.

Ženy vidí výrazně více než muži bohatství kromě peněz v dobrém zdraví, v lásce a rodině, zatímco pro muže je symbolem bohatství častěji svoboda v rozhodování, pocit moci a možnost nepracovat. „Hranice bohatství začíná pro Čechy na částce 50 000 korun čistého měsíčního příjmu. Oproti roku 2009 se tato částka nezměnila, a to i přesto, že průměrná mzda za posledních 8 let vzrostla o více než 20 procent,“ říká Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky.

Hodnota majetku bohatého člověka je pak podle průzkumu nejčastěji 10 milionů korun. „Pod pojmem majetek lidé vidí zajištěné bydlení, tedy nemovitosti, někdo si představuje velkou vilu s bazénem, pozemky, auto, ale i zlato a šperky. Dále také dostatek peněz na plnění svých snů, na svoje koníčky a cestování,“ vysvětluje Kristina Hanušová z GfK Czech.

Celkem 71 % Čechů by si přálo být bohatými. Tato myšlenka láká o něco více muže než ženy. Největší zájem zbohatnout mají lidé do 30 let z větších měst a nezadaní.

Za bohaté se považuje jen nepatrná část obyvatel ČR. Nejčastěji jsou to lidé z vyšší věkové kategorie 50–65 let. Téměř třetina se Čechů se ale cítí letos bohatšími než vloni a téměř polovina lidí si na příští rok dává předsevzetí více šetřit a hlídat finanční výdaje.

Stejně jako v roce 2009 si i letos Češi myslí, že bohatí mají mnohem více příležitostí ještě více zbohatnout, mají více zábavy a taky svobody. Na druhou stranu movití lidé mají podle nich méně volného času a lásky.

Ve společnosti stále panuje silná skepse ohledně toho, jak bohatí lidé získají své bohatství. Polovina lidí uvedla jako možný způsob zbohatnutí nepoctivost, krádež nebo korupci. „Nejčistší cestou k bohatství je podle průzkumu legální podnikání, výhra v loterii, dědictví a také objev nebo vynález. Výhra v loterii jako je Sportka, je správnou cestou k penězům pro 85 % lidí. Být zaměstnán ve vysoké pozici a zbohatnout přijde v pořádku jen 79 % lidí,“ upřesňuje Veronika Diamantová ze Sazky.

Češi mají dokonce i jasnou představu, kolik by museli v loterii vyhrát, aby se stali opravdu bohatými. Pro 22 % lidí by to bylo 10 milionů korun, dalším 20 % by k bohatství stačil rovný milion. Třetí nejčastěji uváděnou hodnotou je 5 milionů (13 %). „Zatímco u milionu korun lidé spíše věří, že ho dokáží uspořit než vyhrát, od částky 3 milionů je pro ně pravděpodobnější vyhrát v loterii,“ dodává Kristina Hanušová z GfK Czech.

Po velké výhře by lidé především řešili své bydlení (68 %): buď koupi domu či bytu, nebo vylepšení současného bydlení (rekonstrukce, vybavení), na druhém místě je dovolená a cestování (56 %) a na třetím koupě auta či motorky (46 %). Celkem 40 % obyvatel uvedlo, že by dali peníze na charitu. Ženy častěji, než muži odpovídaly, že by si nechaly něco vylepšit pomocí plastické operace.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist