Úterý 30. listopad 2021
Svátek má Ondřej

ČR - Česká obchodní inspekce kontrolovala ve 2. čtvrtletí 2021 dodržování technických i administrativních požadavků, které jsou podle příslušného zákona platné pro výrobu, distribuci a prodej hraček.

ČOI zkontrolovala celkem 597 modelů hraček a u 283 modelů zjistila nedostatky. V průběhu kontrol byly také provedeny analýzy nebezpečnosti výrobků a celkem 3 modely hraček prokázaly vážné riziko poškození zdraví malých dětí.

Česká obchodní inspekce uskutečnila ve 2. čtvrtletí 2021 kontroly zaměřené na dodržování požadavků zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, které jsou konkretizovány v nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky.
Inspektoři ČOI zkontrolovali 597 modelů hraček určených pro děti do 14 let a u 283 modelů zjistili nedostatky. Kontroly probíhali u 3 výrobců nebo zplnomocněných zástupců, 5 dovozců do EU a 183 distributorů.

ZJIŠTĚNÉ NEDOSTATKY:

Inspektoři kontrolovali průvodní dokumentaci a informace pro spotřebitele, zda jsou dostupné identifikační údaje o výrobci či dovozci (je vysledovatelný původ hraček) a zda jsou výrobky vybaveny dalšími povinnými informacemi. V případě, že tyto informace obsahovaly nějaká omezení (např. piktogram nevhodné pro děti do tří let), inspektoři kontrolovali, zda byly spotřebiteli sděleny důvody pro toto omezení. U některých hraček se opakovala kumulace několika níže uvedených administrativních závad:

• 162 x - nedostatky při identifikaci výrobce hračky
• 119 x - nedostatky v identifikaci dovozce
• 117 x - nedostatky v průvodní dokumentaci (chybějící upozornění, instrukce či varování v českém jazyce)
• 86 x - nedostatky v průvodní dokumentaci (zcela chybějící upozornění, instrukce či varování)
• 48 x - nedostatky v povinném označení hračky typem, sériovým číslem či modelem

V průběhu 2. čtvrtletí 2021 byly vyhodnoceny jako nebezpečné z důvodu přítomnosti nadlimitního množství nitrosaminů či nitrosovatelných látek celkem tři modely kontrolovaných hraček. Provedené analýzy rizik prokázaly možné vážné riziko poškození zdraví, pokud by si s těmito výrobky děti hrály. Informace o výskytu těchto hraček na trhu byly zveřejněny v systému RAPEX a varování pro spotřebitele bylo uveřejněno na webových stránkách ČOI www.coi.cz.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací