Sobota 23. leden 2021
Svátek má Zdeněk

Ústecký kraj- Meteorologický podzim každoročně trvá od 1. září do 30. listopadu, v závěru tohoto týdne tedy vkročíme do závěrečné třetiny meteorologického podzimu 2020. Nicméně při pohledu na rtuť v teploměru mnozí nabudou jiného dojmu, víkendové teploty totiž budou až více než 10 °C nad klimatickým normálem 1981 až 2010. Zní to pěkně, možná až moc?

Uplynulé dny nejen v severozápadních/severních Čechách proběhly v duchu zakaboněné oblohy, avšak denní maxima povětšinou dosáhla/překročila desetistupňovou hranici. Na východě naší republiky i osmnáctistupňovou – na Den vzniku samostatného československého státu v Návsí pod Třincem naměřili až 18,1 °C, o den dříve až 18,9 °C. V našich končinách byla sváteční středa citelně chladnější, k nejteplejším místům patřil Žatec s 11 °C. Naopak před 7 lety se v Žatci dočkali zatím nejteplejšího 28. října za celou dobu pozorování, denní maximum bylo 22,6 °C. Na 22,6 °C se 28. října 2013 teplota vyšplhala také v Děčíně, v Ústí se zastavila na 22,4 °C, v Teplicích na 21,8 °C.

Zpět do budoucnosti:

PÁTEK 30. ŘÍJNA: Ve čtvrtek, na Světový den lupénky, se ještě před západem slunce stihlo vyjasnit a pak byl krásně vidět Měsíc i hvězdy. Bohužel, odchod mraků byl jen dočasný. Celý páteční den se ponese ve znamení oblačného až zataženého nebe, takže slunečním paprskům znovu přáno nebude, stejně tak pozorování noční oblohy. K tomu zaprší, především v (brzkých) ranních hodinách. Dešťové kapky ale nepřekvapí ani poté, zvláště v Krušných horách. Nejvyšší odpolední teploty okolo 12 až 14 °C.

SOBOTA 31. ŘÍJNA (HALLOWEEN): V sobotu je slunce jasná věc, jenomže ne u nás, nýbrž v Deutschlandu a dalších zemích. My se zas a znovu můžeme těšit na typicky podzimní atmošku, to znamená na diktaturu mraků. Defenestrace, násilné vyhození mraků z nebe, v plánu není. Tak jako srážky, tedy pomineme-li noc, kdy se hlavně mezi Teplicemi a Šluknovským výběžkem nějaké objevit mohou. V decentním množství. Nejvyšší odpolední teploty okolo 17 až 19 °C – u Němců, nám budou muset stačit hodnoty okolo 14 až 16 °C, ráno v minimu kolem 12 až 10 °C.

NEDĚLE 1. LISTOPADU: První listopadový den by začal pěkně, nebýt mlh a v první řadě nízké oblačnosti. Nad kterou se navíc později nasune další oblačnost. Sečteno a podtrženo, slunce dosti poskrovnu. Během odpoledne možná symbolicky sprchne, nejpravděpodobněji v Krušňákách. Nejvyšší odpolední teploty okolo 10 až 12 °C, ráno v minimu kolem 8 až 6 °C.

PONDĚLÍ 2. LISTOPADU: Velká oblačnost beze srážek a nejvyšší odpolední teploty okolo 16 až 18 °C, ojediněle až 19 °C. Ano, momentálně se zdá, že v úvodu nového týdne nás ofoukne teplé jihozápadní cyklonální proudění. Kdypak se objeví první sněhové vločky, ptáte se? Přinejmenším v následujících 10 dnech jsou šance tak trošičku nulové. Kdoví, co si pro nás zima 2020/2021 připravila... Ale nepředbíhejme. Mějme se rádi, držme od sebe odstup a nosme roušky, to je oč tu nyní běží.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací