Čtvrtek 24. září 2020
Svátek má Jaromír

ČR - Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu je hračka, která představuje riziko pro životní prostředí. Jde o hračku, která se nabízí pod názvem: Strom s ptákem „Singing Bird“.

Jedná se o plastovou hračku na baterie - strom, na kterém sedí ptáček a vydává zvuky. Ve stromu je svítící zvířátko. Další ptáček je vložený do krabičky. Hračka je napájena bateriemi 3 x AA. Není vhodná pro děti do 3 let. Hračka je prodávána v kartonové krabici. 

Zkoušky provedené odbornou laboratoří potvrdily významnou neshodu s požadavky směrnice (2011/65/EU – RoHS), kdy na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova až na hodnotu 77,2 % oproti povolené limitní hodnotě 0,1 %. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje závažné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí.

Česká obchodní inspekce zjistila i další závady. K hračce nebyl přiložen v souladu s požadavky normy (EN 62115:2005 harmonizované k NV č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky) návod na použití obsahující bezpečnostní informace a pokyny pro bateriové hračky v českém jazyce ani v jiném jazyce. Na hračce ani na obalu nebyla uvedena identifikace výrobce (dle NV č. 86/2011 Sb.).

Česká obchodní inspekce z důvodu zamezení dalšího výskytu totožných výrobků na trhu uložila u distributora ochranné opatření, kterým je zákaz distribuce a stažení výše jmenovaných výrobků z trhu nebo z oběhu. Veškeré údaje o nebezpečné hračce byly předány kontaktnímu bodu RAPEX na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací