Sobota 5. prosinec 2020
Svátek má Jitka

Ústí nad Labem - Lukáš Pulko, zakladatel Mongagui byl s Mongaguou nominován do finálového kola ceny Gratias Tibi (Grácias Tyby). Cena Gracias Tibi oceňuje mladé lidi, kteří se zapojují do dění okolo nás a nejrůznějšími aktivitami mění věci a okolí k lepšímu. 

Cenu vyhrál jiný projekt, ale Lukáš se setkal na vyhlášení cen se zástupci norské ambasády, kterým se líbila činnost Mongaguy a chtěli jí podpořit. Slovo dalo slovo a v dubnu proběhla schůzka na Ministerstvu financí, s tím, že norská strana byla ochotna podpořit výjezd týmů Mongaguá do Norska zafinancováním z tzv. Norských fondů. Celou cestu zaštítil organizačně druholigový futsalový klub FC Rapid Ústí nad Labem, s nímž Mongaguá úzce spolupracuje. Celého výjezdu se zúčastnilo 13 hráčů ze tří poboček Mongagui (Ústí n.L, Ostrava, Pardubice), 3 trenéři a 1 překladatel.

Co jsou Norské fondy?

Fondy EHP a Norska zaručují, že i přesto, že Norsko, Island, Lichtenštejnsko nejsou členy Evropské Unie, tak jsou součásí Evropského hospodářského prostoru, což těmto státům zaručuje volný pohyb osob, služeb, zboží a kapitálu v rámci vnitřního trhu. Na oplátku zmíněné státy přispívají finančně do Fondů EHP a Norských fondů na různé projekty v méně bohatý členských státech EU. Tyto projekty mají za cíl prohlubovat vztahy mezi jednotlivými státy, snížit sociální a ekonomické rozdíly v Evropě a také posílit základní evropské hodnoty jako demokracie, tolerance a právní stát.

Jak probíhal pobyt?

Součástí celého výjezdu byla účast na turnaji Scandia Cup.

Dvě výhry, jedna porážka
Porážka proti Ranhemiu – mládežnický tým prvoligového klubu, přes prohru super výkon
Výhra nad Byesenem – třetiligový norský klub

Druhou částí pobytu byl zájmově – vzdělávací program, který si připravila organizace MOT, norský partner v celém projektu. MOT je nejúspěšnější a nejznáměnší norská organizace, která se zaměřuje na práci s mládeží, prevencí před negativními sociálními jevy, jako jsou drogy, rasismus, šikana, hazard. Ambasadory MOTU jsou nejznámější norští sportovci napříč sporty a spolupracují také s mnoha kluby, například Rosenborg Trondheim, jehož zápas jsme měli poslední den pobytu možnost navštívit. Součástí programu tak byli různé aktivity zaměřené na sebepoznání, prevenci a týmovou spolupráci. Měli jsme možnost také navštívit aquapark Pirdabet a také lanový park. Cesta proběhla úspěšně a v budoucnu je šance, že Norské fondy podpoří činnost Mongagui v rámci většiho projektu.

O Rapidu

Rapid je druholigový futsalový klub, jenž spolupracuje od počátku s Mongaguou Ústí nad Labem. Mládežnické týmy Rapidu hrají nejvyšší celostátní futsalovou soutěž juniorů a na základě této spolupráce mají možnost nejlepší hráči Mongagui, kteří kromě dobrých sportovních výkonů dobře prospívají ve škole a fungují i v normálním životě, příležitost posunout se sportovně na další úroveň a hrát proti týmům jako Sparta, Slavia, Liberec atd. Šestnáctiletí mongaguáci Martin Džudža a Daniel Hajaš se dokonce probojovali svými výkony i do druholigového áčka dospělých a jsou v širší nominaci reprezentace do 19 let.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací