Pondělí 27. září 2021
Svátek má Jonáš

Ústí nad Labem - Prostory Severočeské vědecké knihovny v ulici Velká Hradební v Ústí nad Labem jsou po rekonstrukci opět otevřeny veřejnosti. Oprava historické budovy přilehlé Wolfrumovy vily, ve které má knihovna svá oddělení, zachovala rekonstrukcí své kulturní dědictví a zároveň nabízí návštěvníkům veškerý komfort a péči.

Slavnostnímu aktu přestřižení pásky ve vnitřních prostorech předcházelo odhalení pamětní desky rodiny Wolfrumů. Toho se ujala krajská radní pro kulturu Jitka Sachetová a primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický. „Je mi ctí otevřít Wolfrumovu vilu společně se zástupem zřizovatele,“ řekla při stříhání pásky ředitelka knihovny Jana Linhartová.

„Při mé poslední návštěvě tu všude ještě panoval čilý stavební ruch. Když tu stojím v tento slavnostní den dnes a vidím tu krásu, chtěl bych hlavně popřát občanům Ústí a okolí, kteří budou využívat služby knihovny, aby tu byli spokojeni a rádi se sem vraceli,“ zkonstatoval Ladislav Drlý, radní pro investice.

Pro veřejnost a návštěvníky knihovny byla dále otevřena galerie Maximka, kde se konala zároveň i vernisáž a křest nové knihy Dvacítky. „Pojednává o významných ženách našeho města. Jsou to ženy s velkým srdcem a velkou duší a je mi ctí, že tu mohou být dnes s námi,“ dodala ředitelka knihovny Jana Linhartová.

Slavnostního aktu se zúčastnil také bývalý dlouholetý ředitel Severočeské vědecké knihovny Aleš Brožek. „Jsem rád, že vila vypadá téměř identicky jako v roce 1915, kdy se stavěla. Jen škoda, že se toho Wolfrumové nedožili. Stále jsme v kontaktu s pátou generací jejich rodu. Carl-Heinz Wolfrum je však momentálně nemocný a mrzí ho, že nemohl do Ústí přijet,“ uvedl emeritní profesor Brožek.

Celkové náklady na opravu vily ve Velké Hradební činily 50 milionů korun. Ústecký zřizovatel přispěl k opravě částkou přesahující deset milionů a zbylých 40 milionů byly dotace z evropských fondů.

01
Úvodní řeč bývalého ředitele knihovny Aleše Brožka. Vedle něj radní pro kulturu Jitka Sachetová a primátor Statutárního města Ústí nad Labem Petr Nedvědický.

02
Odhalení pamětní desky.

03
Stříhání pásky: zprava Jan Hrouda, architekt, Jana Linhartová, ředitelka Severočeské vědecké knihovny Ústí nad Labem, krajský radní pro investice a majetek Ladislav Drlý a zástupce stavební firmy Nordstav.

04
Mezi dvacítkou žen Ústecka byla i atletka Bedřiška Kulhavá (vpravo) či primářka Emergency Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jana Bednářová (vlevo).

06
Knihu Dvacítky pokřtil muzikant Petr Lüftner.

07
Zrekonstruované prostory vily.

08
Oddělení časopisů SVKÚL.

09
Kavárna, kde si návštěvníci knihovny mohou odpočinout.

10
Před 105 lety byl objekt postaven.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací