Úterý 26. září 2023
Svátek má Andrea

Hora Svaté Kateřiny - Dne 15. července náhle zemřel Petr Pakosta, velký krušnohorský patriot, bojovník za životní prostředí, manžel, otec dvou dcer a tří synů, praotec tří vnuček, šesti vnuků, jedné pravnučky a tří pravnuků.

Petr Pakosta (3. 3. 1938) rodák z Brandýsa nad Orlicí, byl v poválečném období skauta vlčetem, absolvent Střední hornické průmyslové školy v Ostravě, horník v Ostravě a na dole Centrum v Záluží, pilot větroně, učitel na Stavebním učilišti v Meziboří, spoluzakladatel recesistické Ligy Umírněných Kantorů LUK, krušnohorský a kateřinský patriot, spoluobjevitel kateřinského rodáka Hliníka, který se odstěhoval do Humpolce

Byl také vedoucí Hnutí Brontosaurus v Litvínově, spolupořadatel besed v Docela Malém Divadle, zakladatel družstva MM v Litvínově, spolupořadatel Galerie na zdi (děti malovaly na zdi tramvajových zastávek „U stovek“ v Mostě), jeden ze tří zakladatelů Scholy Humanitas v Litvínově, zakladatel Zeleného domu v Litvínově, obránce Libkovic a zbourání dalších vesnic pro těžbu uhlí v Severočeském kraji, působil i publicisticky jako aktivní autor nebo spoluautor článků a publikací o problematice těžby uhlí a energetice v kraji, při přípravě podkladů pro stanovení územních ekologických limitů těžby schválených vládou ČR v roce 1991.

Po listopadu 1989 pracoval jako vedoucí úseku ochrany přírody a krajiny ONV v Mostě, bývalý místostarosta Hory Svaté Kateřiny a několikaletý zastupitel, pracoval na obnově a zpřístupnění starých důlních děl v Hoře Sv. Kateřiny, ekologický zemědělec, zakládající člen tzv. “Ekofóra pánevní oblasti Severočeského kraje“ z konce 80. let minulého století, které už před listopadem 1989 oponovalo devastujícím účinkům povrchové těžby uhlí a energetiky v SHP a spolupracovalo na vládním Programu ozdravění Severočeského kraje z roku 1990. Byl zakládající člen “Spolku pro záchranu (a později obnovu) zámku Jezeří“ a aktivním ochráncem osídlení, přírody i krajiny Krušných hor, „Král krušnohorských luk“(titul, který obdržel od spolku botaniků ze sousedního Saska), laureát Ceny Josefa Vavrouška za rok 2013.

Rozloučení bude v kruhu rodinném.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist