Foto: ORLEN Unipetrol
Zajímavosti

Litvínov - Na komínech výrobních areálů skupiny ORLEN Unipetrol je s příchodem jara opět živo. Sokoli stěhovaví zahnízdili v připravených hnízdních budkách a vyvedli mladé. Letos rekordní počet. V litvínovské rafinérii pečují pod dohledem kamer o čtyři mláďata. Stejný počet vychovávají také sokoli v rafinérii v Kralupech nad Vltavou a v areálu společnosti Paramo v Pardubicích. Podle ornitologů z neziskové společnosti ALKA Wildlife, kteří je v těchto dnech okroužkovali, je všech dvanáct mláďat zdravých a všechna zdárně rostou. Čtyři vejce také snesla sokolí samice v areálu společnosti Spolana v Neratovicích. I tento rok je možné sledovat hnízdění sokolů stěhovavých přes online kamery na webu starameseosokoly.cz.

„Loni naši sokoli odchovali devět mláďat, vždy po třech mladých sokolech v Litvínově, Kralupech nad Vltavou a pardubickém Paramu. Letos máme mláďat dokonce dvanáct. Od roku 2011 se sokolům podařilo na našich komínech vyvést již 70 mláďat,“ říká Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol.

Období námluv sokolích rodičů začíná obvykle na přelomu února a března. Sokolí pár do té doby žije během roku svým obvyklým tempem. Pohybuje se ve svém teritoriu, ale hnízdo k životu nevyužívá. Samička zpravidla snáší jedno až čtyři vejce, na kterých sedí zhruba 30 dní, než se vylíhnou mláďata. V tu chvíli sokolím rodičům začíná kolotoč starostí, a to zejména se sháněním dostatku potravy, protože mláďata ke svému rychlému růstu potřebují velké množství živin. Oba rodiče se ve shánění potravy a zahřívání mláďat navzájem doplňují. Potravu v mláďatům servírují několikrát denně. Nejčastěji se živí různými ptáky do velikosti holuba či kachny a často i netopýry.

Přibližně tři týdny po vylíhnutí mláďata ornitologové kroužkují. „Všechna mláďata jsme prohlédli a nasadili jim identifikační kroužky. Kroužkování nám pomáhá sledovat jejich počet a pohyb na českém území, ale i v zahraničí. I když se počet sokolů v Česku od začátku století zněkolikanásobil a nyní v Česku žije zhruba 150 párů sokolů, stále je řadíme do skupiny kriticky ohrožených druhů,“ vysvětluje  ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife. 

Zajímavý příběh se již třetím rokem odehrává na komíně ve výrobním areálu v Neratovicích, kde sokoli tradičně hnízdí a vyvádějí mladé. „Samice, která tamní hnízdo v posledních letech obsadila, vykazuje známky nestandardního chování. Před dvěma lety snesla tři vejce, ale všechna je postupně sežrala. Stejný scénář se opakoval minulý rok. Letos samice snesla tři vejce a po více než třiceti dnech přidala čtvrté, což je zcela mimořádné a doposud jsme se s takovýmto chováním nikdy nesetkali. Bohužel ani letos na nich nesedí plně, takže není pravděpodobné, že se z nich vylíhnou mláďata,“ říká Václav Beran a dodává: „Radost nám ale dělají mláďata na ostatních komínech. V Litvínově, Kralupech i Pardubicích jsou mláďata zdravá, dobře prospívají a mají tedy velkou šanci dožít se chvíle, kdy opustí hnízdo. Tato chvíle přichází obvykle během června.“

Sokol stěhovavý může žít až 20 let a na svá oblíbená hnízdiště se vrací celý život.​ Ornitologové tak například vypozorovali, že sameček z Litvínova hnízdil od roku 2018 na komíně sklárny v Teplicích s neznačenou samicí. Známé jsou také údaje o hnízdění samečka rovněž ze Záluží, který v roce 2022 a 2023 hnízdil na teplárně Trmice s německou samicí. Sokoli se při hledání svého teritoria pohybují po území celého Česka i sousedních států. Zdokumentované jsou i případy, kdy sokol narozený v Čechách, byl pozorován na území Francie, Německa či Polska.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru