Ústí nad Labem – Uspořádat konferenci v Masarykově nemocnici na téma Těhotenství a novorozenec v závislosti se rozhodla Krajská zdravotní a.s., která sdružuje pět nemocnic v kraji. Důvodem je, že v Ústeckém kraji se zdravotníci setkávají s problematikou drog častěji než v ostatních částech republiky.
Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, uvedl, že Ústecký kraj je typický vysokým počtem sociálně vyloučených lokalit, vysokou mírou nezaměstnanosti, nízkou úrovní vzdělanosti a podprůměrnou úrovní mezd. „Tyto rizikové faktory jsou spojeny s vysokým počtem distributorů a uživatelů drog, těhotné ženy nevyjímaje. Mateřská drogová závislost je rizikovým faktorem negativně ovlivňujícím těhotenství i vývoj novorozence. Děti narozené drogově závislým matkám mají zvýšená rizika toxického vlivu drog jak v průběhu, tak po ukončení těhotenství. Rizika po porodu jsou dána možností vzniku abstinenčního syndromu, později i problematickou socioekonomickou situací," doplnil Jiří Vondra.
Regionální konferenci nejen pro nelékařské pracovníky Těhotenství a novorozenec v závislosti proběhne v prostorách Masarykovy nemocnice 18. března. Hlavními pořadateli jsou ústecké Novorozenecké oddělení ve spolupráci s Okresním sdružením České lékařské komory (OS ČLK) a s Profesní a odborovou unií zdravotnických pracovníků (POUZP).