ČR - Uplynul týden od letošního prvního tropického dne a další zůstávají v nedohlednu. Asi se shodneme na tom, že je to dobře (na zpocené zadky je ještě čas). Možná rána by mohla být o něco teplejší, byť k aktuální roční době patří a k ledovým mužům se vyloženě hodí. Jiná možnost stejně nezbývá, neboť se „zaseklo“ severní proudění a nějakou dobu „zaseklé“ zůstane. Ach, že se takhle pěkně „nezaseklo“ v zimě, není-liž pravda?
Pravdou je, že v ranních hodinách mrzlo. Ne hodně, ne všude, na některých místech však ano. Třeba v sobotu v Kryrech či v Žatci, přičemž nejchladnějším místem, co se nížin v severozápadních Čechách týče, byly Doksany s -1,8 °C (odpoledne potom patřily k nejteplejším místům s 22,9 °C). Hranice minus jednoho stupně Celsia málem padla v Dobroměřicích, kde naměřili -0,9 °C (později, necelé tři hodiny po poledni, 23,4 °C). Tyhle velké rozdíly v teplotách mezi ránem a odpolednem jsou fakt úžasné.
Úžasná určitě není ta rýma, která z toho může vzejít. S více než dvacetistupňovým rozdílem se utkali mimo jiné v Deštnicích, které se nacházejí na Lounsku (minimum 0,4 °C, maximum 20,7 °C), v Mostě (minimum 0,4 °C, maximum 20,9 °C) anebo v Blšanech u Loun (minimum 1,3 °C, maximum 23,1 °C). Sice jste se na to neptali, nicméně stojí zmínit, že za severním polárním kruhem takovou zimu neměli. Příkladem v norském Tromsø měli v minimu 4,9 °C. Jeden touží po tamtom, druhý zase po tamtom, každopádně jisté je, že ani v Nuuku, hlavním městě Grónska, v noci na 10. května nebyla taková kosa jako v severozápadních Čechách. Ani v Moskvě. A ve Washingtonu už vůbec (9,4 °C). Koho to zajímá...
Zajímat každého bude předpověď pro severozápad Čech:
Den matek: Slunečno (ne celý den jasno). Minima kolem 7 až 3 °C.
První ledovej chlapík: Slunečno (ne celý den jasno). Minima kolem 6 až 2 °C.
Druhej ledovej chlapík: Slunečno (ne celý den jasno). Minima kolem 6 až 2 °C.
Třetí ledovej chlapík: Slunečno (ne celý den jasno). Minima kolem 7 až 3 °C.
I maxima budou v podstatě stejná, respektive většinou mezi 14 až 19 °C.
Díky pražským-klementinským počasologům, kteří vedou záznamy již od 18. století, je známo, že pan Pankrác měl největší hypotermii v roce 1814, a to 1,5 °C. Jak na tom tehdy byly severozápadní Čechy je neznámo, před 211 lety se o ně počasologové nezajímali. I Servác měl největší hypotermii v roce 1814 (a poté ještě v roce 1876), a sice 1,9 °C. No a poslední ze svaté otužilecké trojice, Bonifác, měl největší hypotermii před 90 lety: 2,4 °C. Z roku 1935 už samozřejmě nějaké oficiální zmínky o počasí v severozápadních Čechách jsou. Avšak nestojí za řeč.
Maminkám zdar!