Mostecko - Už je jen málokdo, koho šokuje, za jak nízkou částku je možné koupit na Mostecku velký a často i krásný byt. Někdy jde o cifry, za které by si lidé v Praze nekoupili ani špajz. I zde ale platí, že ceny nemovitostí letos porostou.
Radek Molík.
„Jak v Mostě, tak speciálně v Litvínově, jsou lokality, kde se i malé byty prodávají za vysoké ceny. Pak jsou samozřejmě části města, které jsou specifické svým osídlením a byty se v nich prodávají za směšné částky,“ potvrzuje zdejší situaci realitní makléř Radek Molík. Při pohledu na nabídky realitních kanceláří na webech se však zdá, že první jmenovaná skupina téměř neexistuje. „Nemovitosti v lokalitách jako je náměstíčko na Zahražanech, nebo na Resslu pod koupalištěm ani nemusíme zveřejňovat. Okamžitě oslovujeme zájemce, o kterých víme, že tuto lokalitu poptávají. Vždy se najdou aspoň dva tři zájemci bez ohledu na cenu,“ vysvětluje majitel kanceláře Molík reality s. r. o.
Na opačném konci cenové nabídky bytů jsou lokality Sedmistovek, velká část domů na tř. Budovatelů, panelák zvaný hokejka nad Aquadromem, v Litvínově pak většina janovského sídliště. „Hodně se mluví o tom, kolik „investorů“ z Prahy tyto byty za pakatel kupuje a sestěhovává nepřizpůsobivé dohromady. To je ale jen malá část z bytů, které investoři kupují. Většina z nich má opravdu zájem o byty, které chce pronajímat slušným lidem. Když vezmu počet prodávaných bytů, tak polovina z nich je určena právě pro pronájem jako investice,“ popisuje Radek Molík situaci na zdejším trhu.
Majitele bytů určených k pronájmu neodradil ani případ, kdy byla realitní kancelář zprostředkující pronájem popotahována před soudem, protože odmítla byt podle příkazu majitele nabízet Romům. „Nemusí se to všem líbit, ale my se budeme řídit pokyny majitelů. Takže pokud řeknou, že je to na pronájem jen pro pracující, tak to tak bude. Málokdo se chce zaobírat neustálým podepisováním lejster pro sociálku, že daný člověk opravdu nájem platí,“ říká makléř. Přesto ale ihned dodává, že současné nastavení podmínek stále spíše chrání nájemníky před nájemci. „To se týká třeba domácích mazlíčků. Nicméně vždy je to o domluvě. Je lepší, když klient dopředu řekne, že má psa, natož velkého. Dá se to pak ošetřit vyšší kaucí, která se pak případně použije na nutné opravy po pejskovi,“ popisuje Molík své zkušenosti.
Co je však za rostoucími cenami? Je to hned několik důvodů. Jednak to, že banky už nyní neposkytují úvěr v plné výši ceny nemovitosti. „Co je však další specialitou Mostecka, je fakt, že se tu nic nového nestaví. Dokonce tu ani téměř nejsou stavební parcely. Obchoduje se pořád to samé dokola,“ podotýká makléř s téměř deseti lety zkušeností v oboru. Prodejné jsou podle jeho slov i zcela vybydlené domy nebo komerční prostory, které mají své nejlepší roky dávno za sebou. „Stačilo by se vrátit z obláčku zpět na zem, nepožadovat naprosto nereálnou cenu a velmi rychle by se prodal třeba i Prior. Že je to možné, dokazuje ten chomutovský, kde jsou po povedené rekonstrukci nyní samí skvělí nájemci a žije to tam. Stejně tak je možné prodat vybydlené paneláky. Je šílené je nechat bourat, jako se tomu děje například v Obrnicích. Přitom se vždy najde někdo, kdo by celý panelák opravil a pronajímal lidem, kteří ho nezdevastují,“ říká poměrně rázně RAdek Molík. Obce však podle něj brzdí v tomto ohledu i šílená byrokracie a zdlouhavé procesy, s čímž má osobní zkušenosti.
A situace se změnila ještě v jednom ohledu. „Dnes je na koni prodávající. Nyní je to on, kdo si diktuje veškeré podmínky a dost často dochází k prodeji za hotovost. Řada lidí, kteří se v nemovitostech vyznají, se na to dopředu připravila, dřívější obchody uskutečnila s hypotékou, přestože by z finančního hlediska nemuseli, ale chtěli mít prostě k dispozici prostředky, pokud se objeví něco zajímavého,“ popisuje současnou situaci Radek Molík.