Severní Čechy – Při příležitosti mezinárodního Dne bez dluhů, poskytli odborníci společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, na pobočkách Úřadu práce ČR v severních Čechách bezplatné poradenství více než 250 lidem, kteří chtějí vyřešit svoji situaci s dluhy.

2701dluhy

Ilustrační foto

Nejčastější dotazy se týkaly splácení dluhů z nízkých příjmů a řešení exekucí nebo insolvencí

Problémy se splácením svých závazků má v severních Čechách více než polovina lidí (51 %). Nejčastěji se jedná o prodlení se splátkami v řádu několika dní, výjimkou nejsou ale ani nezaplacené účty, které jsou po splatnosti několik měsíců či let (zhruba 3 % lidí). Zatímco muži jsou nejčastěji v prodlení se splátkami úvěrů a bankovních půjček, ženy mají problémy především se splátkami půjček od přátel a splátkami nájmu za bydlení.

„Lidé se mohou dostat do dluhů i kvůli nedostatečné finanční gramotnosti. Vezmou si půjčku, která jim v danou chvíli přijde jako nejlepší řešení a nepočítají s možnými nenadálými událostmi, jako je ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc. Snadno se pak dostanou do platební neschopnosti, kterou nezvládají dorovnat.,“ říká Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK a dodává: „V případě, že se někdo dostane do platební neschopnosti je velmi důležité se ihned zkontaktovat s věřitelem a společně najít řešení.“

Z exklusivního průzkumu společnosti Millward Brown pro společnost KRUK vyplývá, že svoji znalost finančních produktů hodnotí jako základní plných 60 % respondentů, zatímco 7 % z dotazovaných Severočechů uvedlo, že se v nabídkách bank a dalších finančních institucí nevyzná a potřebuje pomoc s vysvětlením jejich podmínek. Třetina (33 %) obyvatel severních Čech se pak plně spoléhá na své znalosti v oblasti běžných a spořicích účtů, pojistek, půjček či investic.

Pomáhají úspory a rodina

Každý čtvrtý obyvatel severních Čech (24 % dotazovaných) by v případě platební neschopnosti použil především své úspory a každý pátý člověk (20 %) by požádal o pomoc svoji rodinu nebo přátele. Dalším preferovaným řešením je dohoda s věřitelem o podmínkách splácení běžných pohledávek (16 % Severočechů). Na úspory spoléhají především muži, pomoc u rodiny pak hledají zejména ženy. S rostoucím věkem respondentů výrazně klesá podíl lidí, kteří by si půjčili peníze u rodiny a přátel (jen 13 % ve věkové kategorii 45 až 65 let) a roste vnímání významu úspor. Od rodiny a přátel si na svoje další závazky půjčují zejména mladší lidé ve věku 18 až 34 let (30 % dotazovaných). Nejméně si od známých půjčují Pražané (5%), nejvíce pak obyvatelé Jihomoravského kraje (24 %).

„Způsobů, jak zastavit další zadlužování a začít splácet své závazky, je celá řada, ale všechny vyžadují především úsilí problém s dluhy řešit a aktivní komunikaci s věřiteli. Čekáním se dluhy navyšují a stoupá i riziko, že bude věřitel řešit dluh soudní cestou, což náklady dlužníka ještě navýší,“ doplňuje Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

První kroky při řešení dluhů

Základní kroky k řešení dlouhodobých závazků může snadno provést každý, ve složitějších situacích je vhodné obrátit se na odborníky:

  • Zjistěte si a sepište, kde máte dluhy a kdo jsou vaši věřitelé.
  • Sestavte si přehled všech příjmů a nezbytných výdajů vaší domácnosti a spočítejte si, jakou částku můžete měsíčně využít na splácení dluhů.
  • Kontaktujte všechny věřitele a pokuste se s nimi domluvit splátkový kalendář.
  • Je-li váš problém s dluhy složitější, obraťte se na neziskové organizace, které bezplatně pomohou s návrhem řešení.
  • Dodržujte splátkové kalendáře i další dohody s věřiteli, aby se dluhy dále nenavyšovaly a nehrozilo vám soudní řešení dluhu a následná exekuce.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru