Ústí nad Labem – Během roku 2015 si výrobní zdroje energie a tepla Skupiny ČEZ na severu Čech prohlédlo 6 457 návštěvníků z různých míst v ČR i zahraničí. Prim opět hrála Elektrárna Tušimice, která přilákala 2 178 zájemců. Do Elektrárny Počerady se vydali 292 návštěvníci. Informační centrum klasické energetiky v Elektrárně Ledvice si prohlédlo 2 128 osob. Malá vodní elektrárna Želina na řece Ohři přivítala 296 zvědavců, vodní dílo Střekov v Ústí nad Labem navštívilo 1 498 a Teplárnu Trmice 65 osob.

2701Poerady

Jedna z exkurzí v Elektrárně Počerady, její návštěvníci si nyní mohou případně prohlédnout i nový moderní paroplynový cyklus. Foto: ČEZ

Do Elektrárny Počerady již po jednadvacáté přijeli studenti z ČVUT Praha na svou povelikonoční praxi. Tradiční byla i návštěva studentů přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy a britských studentů z Nottinghamu, jejichž hostitelem bývá přírodovědná fakulta UJEP v Ústí nad Labem. Další zahraniční návštěvníci přijeli z Polska, Islandu, Norska a dokonce až z Číny. Elektrárnu si rovněž prohlédli středoškoláci ze SPŠE v Ústí nad Labem a v rámci své takzvané uhelné maturity gymnazisté z nedalekého Mostu. Většina z 292 návštěvníků se přitom seznámila i s provozem paroplynového cyklu.

2701tusimice

Jaroslav Drozdík,průvodce Návštěvnického a vzdělávacího centra v Elektrárně Tušimice, seznamuje víkendové návštěvníky s venkovními provozy elektrárny, v níž se konaly exkurze i během prázdninového července. Foto: ČEZ

Prohlídku zmodernizovaného provozu Elektrárny Tušimice si vloni nenechalo ujít 2 178 návštěvníků, přičemž 132 jich bylo ze zahraničí. „Konkrétně z Dánska, Turecka, Německa, Francie, Nové Caledonie, Kazachstánu, Ruska a Norska. Buď se jednalo o studenty, nebo odborníky v energetice a těžebním průmyslu. Tradiční byla bloková výuka vysokoškoláků ze Západočeské univerzity Plzeň. Měli jsme i hojnou návštěvnost středoškoláků a žáků základních škol z Kadaně, Chomutova, Jirkova, Litvínova, Mostu, Loun, Žatce, Lovosic, Ústí nad Labem a Podbořan. Další přijeli z různých míst v západních a středních Čechách, třeba z Ostrova, Rakovníka, Plas, Chodova, Plzně, Dobříše a Prahy,“ uvedla Marie Tučková, manažerka návštěvnického a vzdělávacího centra v Elektrárně Tušimice. Podle ní si našly cestu do elektrárny i jednotlivci a rodiny s dětmi.

2701ledvice

Informační centrum v Elektrárně Ledvice se těší pozornosti všech generací. Na snímku jsou děti z mateřinky v nedalekých Ledvicích. Je mezi nimi i tříletý Radim Paul (s taškou a v náručí ředitelky MŠ Věry Ťupákové), který se 18. března 2015 stal patnáctitisícím návštěvníkem infocentra. Foto: ČEZ

Návštěvnost Informačního centra Ledvice, v němž se lze seznámit s historií, současností i budoucností klasické energetiky od vzniku uhlí až po rozsvícení žárovky v bytě, čítá za loňský rok 2 128 osob. O virtuální svět klasické energetiky opět projevili zájem i hledači pokladů. „Zatímco v roce 2014 jich bylo zhruba 40, vloni si pomocí mobilního telefonu a GPS našlo v rámci geocachingu cestu až k nám 105 hledačů,“ poznamenala Jana Muraňská, recepční Informačního centra Ledvice. Tradičními návštěvníky byli podle ní žáci a studenti ze základních, středních škol v Bílině, Teplicích, Mostě, Bohosudově, Děčíně, Dubí, Ústí nad Labem, Praze, Krupce, Mikulášovicích, Kostomlatech a Hostomicích. Z nedalekých Ledvic přijely i děti z tamní mateřinky, další předškoláci pak zavítali do infocentra, a to hlavně za permoníky v suterénu, například z Bíliny. „Ze zahraničí jsme tu měli hosty z Ruska, Itálie, Polska, Maďarska a Německa,“ dodala ještě Jana Muraňská.

2701elina

MVE Želina se těšila velké pozornosti hlavně během březnového Světového dne vody nebo zářijových Dnů evropského dědictví. Foto: ČEZ

Malou vodní elektrárnu Želina na řece Ohři si vloni prohlédlo 296 osob. Byli to například studenti Gymnázia Plasy, SPŠ v Chomutově či Žatci a vysokoškoláci ze Západočeské univerzity Plzeň. Většinu návštěvníků ovšem tvořily rodiny s dětmi, které zavítaly „na malou vodu“ jak s oblibou energetici říkají MVE Želina, během Světového dne vody a Dnů evropského dědictví.

2701strekov

VE Střekov se těšila velké pozornosti hlavně během březnového Světového dne vody nebo zářijových Dnů evropského dědictví. V průběhu pouhých pěti dnů (1x Světový den vody a 4x Dny evropského dědictví v září) navštívilo 1 008 zájemců! Foto: ČEZ

Stejně tak tomu bylo i v případě vodní elektrárna Střekov na řece Labi, jíž během pouhých pěti dnů (1x Světový den vody v březnu a 4x Dny evropského dědictví v září) navštívilo 1 008 zájemců! V rámci klasických exkurzí si pak vodní dílo prohlédli například žáci ze základních škol v Ústí nad Labem, Děčíně, Velikém Březně a Povrlech. Dále středoškoláci z Vysoké nad Jizerou, Ústí nad Labem, Krásného Března a Mělníka a také vysokoškoláci z Ostravy.

Teplárna Trmice zatím nepatří mezi hojně navštěvované výrobní zařízení Skupiny ČEZ, jako jsou například Elektrárna Tušimice či vodní elektrárna Střekov. Je ovšem středem trvalého zájmu některých středních škol z Ústí nad Labem a také studentů z fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně. „Návštěvnost se tak u nás pohybuje v řádu několika desítek osob ročně,“ uzavřel sondu do loňských exkurzí ve výrobních zařízeních Skupiny ČEZ na severu Čech Zdeněk Hlína, koordinátor BOZP Teplárny Trmice.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru