Přeživší terezínského ghetta Dita Krausová. Foto: Ústecký kraj
Ústí nad Labem

Terezín - Za účasti prezidenta republiky, nejvyšších ústavních činitelů, předních představitelů duchovního života a veřejnosti proběhla na Národním hřbitově v Terezíně tradiční Terezínská tryzna, pietní akt k uctění památky zdejší nacistické perzekuce. Vzpomínkovou akci organizoval Památník Terezín spolu s partnery – Ministerstvem kultury, Ústeckým krajem, městem Terezín, Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou.

Ceremonie začala kladením věnců a kytic před Malou pevností, na Národním hřbitově. V úvodu zazněla česká státní hymna v podání Petra Matuszka, poté ředitel Památníků Terezín Jaroslav Roubínek přivítal přítomné hosty. Hlavní projev letošního pietního aktu pronesla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. 

„Je naší morální povinností snažit se důsledně bojovat proti těm, kteří z jakéhokoliv důvodu chtějí zapomenout, překrucovat dějiny, hrůzy holokaustu relativizovat nebo je dokonce zcela popírat. Pokud bychom toto dopustili, stali by se z nás nepřímí spoluviníci někdejších krutých trýznitelů a zrádci památky všech zdejších trýzněných a zavražděných,“ zaznělo v projevu Markéty Pekarové Adamové. 

Premiér Petr Fiala, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová, předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil a prezident Petr Pavel. Foto: Ústecký kraj

„Vím samozřejmě, že je těžké, téměř nemožné, vymýtit tisíciletý názorový proud jakým je antisemitismus. Avšak stálo by za to se o to pokusit. Mohli bychom například, pro začátek založit ve školách vyučování nového předmětu. Jmenoval by se tolerance,“ zaznělo v projevu přeživší pamětnice terezínského ghetta Dity Krausové. 

Po zmíněných projevech následovaly modlitby. Židovskou modlitbu za mrtvé pronesl vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon, křesťanskou vikář litoměřické diecéze Radek Jurnečka. Program tryzny zakončilo hudební vystoupení litoměřického dívčího pěveckého sboru Puellae Cantates. 

Za Ústecký kraj uctili památku obětí nacistické perzekuce hejtman Jan Schiller, radní pro oblast majetku a investic Tomáš Rieger a předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Ústeckého kraje Karolína Žákovská.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru