Foto: Město Ústí nad Labem
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - V Ústí nad Labem došlo již ke druhému položení kamenů zmizelých. Jde o kameny, které připomínají osudy ústeckých Židů. Celkem 15 kamenů bylo položeno v ulicích Zeyerova, Kozinova, Mánesova a před Úřad městského obvodu Střekov.

Slavnostní akt byl připomínkou na tragické osudy židovských spoluobčanů, kteří byli odvlečeni ze svých domovů. Zvolen byl symbolicky 9. listopad, kdy roku 1938 proběhla tzv. Křišťálová noc.

První kameny se rada města rozhodla pořídit již roku 2021 a instalovány byly v ulici Revoluční. I tentokrát finance na pořízení kamenů věnovali radní ve složení: Petr Bandas, Bohumil Ježek, Aleša Kymličková, Petr Nedvědický, Věra Nechybová, Eva Nováková, Pavel Peterka, Pavel Tošovský, Tomáš Vlach.

Na pietní akci promluvil primátor Petr Nedvědický se zástupcem židovských obcí Pavlem Ťupkem, ředitelem muzea Václavem Houfkem a vrchním rabínem Karolem Sidonem. Akce se účastnili i významní hosté, například zástupci židovských obcí Teplic a Ústí nad Labem, přátelé České společnosti Izraele, přátelé Spolku Němců a německé kultury a další hosté.

Foto: Město Ústí nad Labem

„Je dnes skoro nemyslitelné, že tyto továrny na smrt mohly kdy vůbec existovat a na obou stranách, tedy za dráty i na dozorčích věžích, byli obyčejní lidé. Lidé, kteří měli rodiny, žili běžné životy s problémy i radostmi, které každodenní život přináší, smýšleli však jinak, měli rozdílné hodnoty, jiné představy o životě,“ pronesl primátor ve svém projevu.

Kameny pietně usadili a růži před domy položili zástupci města a židovských obcí. Rabín Karol Sidon přednesl na každém místě za zavražděné modlitbu.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru