Ústí nad Labem - Téměř do konce března se můžete v Ústí nad Labem vrátit do 70. a 80. let v tehdejším Československu. V tamním městském muzeu se koná výstava Jak se žilo za Husáka. Jejími hlavními tématy jsou bydlení, nakupování, volný čas, práce a výchova mládeže.

Expozice v ústeckém městském muzeu. Foto: archiv muzea

Každodenní život je na výstavě představen v historickém kontextu období tzv. normalizace. Návštěvníci si můžou prohlédnout velké množství průmyslových výrobků používaných v domácnostech té doby, připomenout si artefakty tzv. domácího umění, posadit se na gauč v typicky zařízeném obývacím pokoji panelového bytu nebo se seznámit s plány přestavby centra Ústí nad Labem, jejichž součástí byla rozsáhlá demolice historických budov.

V další místnosti na ně dýchne atmosféra tehdejších samoobsluh s regály zaplněnými konzervami stejného druhu a prohlédnou si doma šité oblečení či kutilsky zhotovené technické výrobky jako třeba sekačku na trávu. Následující část výstavy představuje trávení víkendů a dovolených na chalupě či pod stanem, rozvoj motorismu reprezentovaný zde východoněmeckým motocyklem Simson Schwalbe a prostor je věnován také tehdejšímu filmu, televizi a hudbě. Poslední výstavní místnost prostřednictvím továrních píchaček upomíná na skutečnost, že téměř polovina aktivního obyvatelstva pracovala v průmyslu, svět dětí je pak přiblížen originálně zařízenou školní třídou, množstvím hraček, pionýrským bubínkem nebo figurínou dítěte v outfitu branného cvičení s pláštěnkou, igelitovými pytlíky na nohou a plynovou maskou.

Každodenní život v 70. a 80. letech byl silně poznamenán politickou situací v době tzv. normalizace. Jak výstava připomíná, měla většina lidí omezené možnosti cestování do zahraničí, neexistoval svobodný přístup k informacím, mnoho lidí navíc nesmělo z politických důvodů vykonávat svou práci. Tvůrci výstavy však nechtěli tehdejší Československo představit jen z politického hlediska, ale všímají si především rozmanitých projevů života lidí. Zároveň poukazují na skutečnost, jaký vliv měla tehdejší kultura na formování myšlení a estetického vnímání především u generací lidí, kterým je dnes mezi 35 a 50 lety, a jak 70. a 80. léta celkově ovlivnila další vývoj naší společnosti.

Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru