Středa 18. červenec 2018
Svátek má Drahomíra

Ústecký kraj - 13. a 14. září proběhlo ve vojenském prostoru v Tisé na Ústecku mezinárodní cvičení policejních pořádkových sil. Jednalo se o první společné cvičení speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje a pořádkových jednotek Policejního ředitelství Drážďany

Rozsáhlé výcvikové akce se kromě speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje zúčastnily také pořádkové jednotky Policejního ředitelství Drážďany. Zapojeny byly téměř dvě stovky policistů z obou států. Cvičení proběhlo v rámci projektu EU - Zlepšení bezpečnosti v Česko-saském příhraničí – mobilně a efektivně ve společném příhraničí. Cílem bylo sladění taktických postupů u zákroků pod jednotným velením a harmonizace komunikačních kanálů a prostředků velení při ochraně měkkých cílů.

1909cviceni

Motivem cvičení byl fiktivní koncert kapely. Hudební produkce se měla konat pod širým nebem ve vojenském prostoru v Tisé. Akcí, kde se předpokládala účast několika stovek občanů z ČR i SRN, měl být zároveň vyjádřen nesouhlas s přijímáním uprchlíků. Podle poznatků, které policie získala, při koncertu mohlo dojít k narušení veřejného pořádku a nedal se vyloučit ani větší útok.

1909cviceni2

Na základě toho policie obou států přijala bezpečnostní opatření pod jednotným velením Policie ČR. Před koncertem policisté zajišťovali příjezdové cesty a kontrolovali přijíždějící účastníky a jejich vozidla. Řidič jednoho z vozidel nereagoval na pokyny policistů a snažil se projet do davu lidí. Prvotní útok policisté zmařili a vozidlo havarovalo. Osádkou vozu byli tři muži, jeden napadal přítomné policisty nožem a zbývající dva utekli z místa. Napadající muž byl zadržen, další se schoval v administrativní budově a poslední z osádky po zranění, které utrpěl při nehodě, upadl několik metrů od místa koncertu do bezvědomí - na sobě měl připevněný podezřelý předmět.

1909cviceni3

Policie vyhodnotila riziko, rozhodla o ukončení koncertu a o evakuaci všech přítomných osob. Úkolem policistů bylo v co nejrychlejší době evakuovat lidi do bezpečné vzdálenosti, eliminovat útočníka v administrativní budově a zraněného útočníka na zemi, a také prověření a případná likvidace podezřelého předmětu. K evakuaci do bezpečné vzdálenosti byla použita dostupná vozidla včetně autobusů. Při evakuaci osob došlo i ke zranění (nevolnost, pošlapání, vymknutí kotníku). Policisté jim poskytli první pomoc.

1909cviceni5

Cvičení se aktivně zúčastnili studenti střední školy Trivis a Střední zdravotnické školy Ústí nad Labem jako účastníci koncertu v počtu 240 osob. Policisté obou států během cvičení použili techniku, která zajišťovala podrobný přenos veškerých zákroků. Vedení pořádkových jednotek materiál následně vyhodnotí a zaměří se na případné nedostatky.

1909cviceni6

V závěru cvičení konstatovali zástupci zúčastněných policejních složek, že podobná cvičení pořádkových sil jsou, zejména vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci, velice důležitá a přínosná. Podobné cvičení se konalo poprvé a ukázalo, že do budoucna je zapotřebí jít právě tímto směrem a při společných cvičeních se připravovat na možná bezpečnostní rizika. Policejní prezident Policejního ředitelství Drážďany Horst Kretzschmar zároveň vyzdvihl organizační zajištění ze strany Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje a přislíbil přípravu příštího cvičení Policejním ředitelstvím Drážďany.

6x foto: Policie ČR

 

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací