Pondělí 25. červen 2018
Svátek má Ivan

Ústecký kraj - Ochránci přírody ze základní organizace ČSOP Hasina Louny zkouší v severních Čechách mapovat vybrané druhy invazivních rostlin za pomoci bezpilotních prostředků - dronů. Šíření invazivních druhů je jednou z největších celosvětových hrozeb ochrany přírody.

I v naší krajině se v posledních letech překotně šíří řada těchto nebezpečných rostlin. Pomocí dronů je možné některé druhy přesně a rychle zmapovat a umožnit tak jejich následnou efektivní likvidaci.

Mezi nejnebezpečnější invazivní druhy rostlin, které vytlačují naše druhy domácí, patří i bolševník velkolepý - rostlina, která se vyskytuje podél vodních toků s mnohdy neprostupnou břehovou vegetací, v opuštěných a špatně přístupných areálech, v křovinách, apod. Pozemní mapování takových porostů, které je podmínkou pro jejich účinnou likvidaci, je časově i fyzicky náročné, nákladné a pro mapovatele dokonce i nebezpečné. Navíc je nutné mapování pravidelně opakovat. Metody dálkového průzkumu se proto jeví jako velmi perspektivní.

Cílem aktivit Českého svazu ochránců přírody je využít bezpilotního prostředku k vytvoření ortofotomap s vysokým rozlišením, ze kterých lze rozlišit jednotlivé rostliny (květy, listy). V okolí Domoušic, Solopysk a Ročova na Lounsku byly vybrány vhodné, bolševníkem napadené monitorovací plochy, na kterých ve spolupráci s firmou EASYmap vzniká metodika, jak tohoto vetřelce s využitím dronů mapovat.

1009dronbolsevnik

Kvadrokoptéra snímá přírodu pod sebou. Foto: ČSOP / EASYmap

Jako důležité se ukazuje správné načasování doby, kdy se data sbírají. Musí být zvoleno období, kdy je bolševník na pozadí ostatní vegetace nejlépe k nalezení. Tedy v době květu nebo těsně po ní. Pak už jenom zbývá určit plochu předpokládaného výskytu a připravit pro drony letový plán.

Během letu, kdy dron pořizuje snímky, létá v rovnoběžných pruzích ve stále stejné výšce nad povrchem. Na konci každého pruhu provede obrat o 180° a přesune se na sousední pruh. Poloha dronu i jeho letový plán jsou pilotovi průběžně zobrazovány na mapě ale celý let od vzletu až po přistání probíhá zcela automaticky. Pilot je připraven zasáhnout v případě, že by se vyskytly potíže nebo nečekané okolnosti.

Stovky vzniklých snímků se poté pomocí speciálních programů zpracovávají a je z nich vytvořen digitální 3D model celého mapovaného povrchu. Z tohoto modelu je pak tvořena podrobná georeferencovaná fotomapa. Důraz je kladen na podrobnost mapy. Pro mapování bolševníku se používá fotomapa s rozlišením 20-40 mm/pixel. Pro porovnání např. fotomapy, které známe z aplikace mapy.cz, mají rozlišení pouze 15–30 cm/pixel.

1009dron bolsevnik

Dron nad bolševníkem. Foto: ČSOP / EASYmap

Celý proces je velmi efektivní, za jednu hodinu se dá nafotit až 100 ha plochy. Samotné zpracování dat probíhá většinou přes noc na výkonném počítači. V případě větších ploch je možné vypustit více dronů současně tak, aby každý z nich snímal svoji určenou oblast. Ochrana přírody tak získá další zajímavý nástroj v boji proti invazivním druhům rostlin.

Projekt podpořily Lesy České republiky v rámci Národního programu Ochrana biodiverzity, jehož jsou generálním partnerem.

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací