Úterý 26. květen 2020
Svátek má Filip

Ústí nad Labem - Doktorka Věra Hladíková obdržela státní vyznamenání od ministra vnitra Jana Hamáčka. Vyznamenána byla za dlouhodobou práci pro Archiv města Ústí nad Labem. PhDr. Věra Hladíková je významnou archivářkou, regionální historičkou a pedagožkou.

Doktorka Hladíková převzala vyznamenání od zástupců archivní správy ministerstva vnitra v úterý 1. října. Zařadila se tak mezi nejvýznamnější archiváře republiky.

Po absolutoriu Filosofické fakulty UK v Praze (obor archivnictví, pomocné vědy historické – dějiny) začala pracovat jako samostatná odborná archivářka a zástupkyně ředitele ve Státním okresním archivu Ústí nad Labem, který se po územně správní reformě stal Archivem města Ústí nad Labem.

Věra Hladíková většinou zpracovávala novodobé písemnosti – zejména archivy obcí nebo měst. Širokou badatelskou veřejností v ČR i zahraničí (především Německo a Rakousko) jsou oceňovány její genealogické rešerše.

Na Ústavu humanitních studií (později FF) UJEP přednášela pomocné vědy historické a vedla několik bakalářských či diplomových prací.

Zaměřuje se na dějiny obcí ústeckého okresu, lokální správu, heraldiku i dějiny židovského osídlení. Z nedávné doby (2018) je oceňován její přínos při realizaci Stolpersteinů (tj. kamenů upomínajících na oběti holocaustu) ve městě Chabařovice.

Vedle autorství a spoluautorství níže uvedených publikací napsala PhDr. Věra Hladíková desítky historických a historicko-popularizačních článků týkajících se regionu severních Čech. Za pozornost dále stojí např. spoluautorství edice písemností k problematice českoněmeckých vztahů Intolerance (1998) nebo podrobná studie k restitucím majetku ústecké židovské rodiny Picků (2000).

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací