Středa 23. září 2020
Svátek má Berta

ČR, Bejrút - Po úterním obrovském výbuchu v Bejrútu požádal Libanon cestou mechanismu Evropské unie o mezinárodní pomoc. Česká republika nabídla středně velký USAR tým a nabídka byla nakonec akceptována. 

Do Libanonu tak byl vyslán 36ti členný USAR tým složený převážně z příslušníků HZS hl. m. Prahy. V týmu je kromě záchranářů také 5 kynologů, statik, lékař.

Členem českého USAR týmu zasahujícího v Bejrútu je také kynolog a dobrovolný hasič z obce Zelená- Málkov na Chomutovsku Karel Šplíchal a jeho pes Jerry.

USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelní katastrofy, například zemětřesení, závaly či tsunami. Specializují se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami.

K výbuchu v bejrútském přístavu došlo v úterý 4. srpna v libanonském hlavním městě Bejrútu. Explodovalo 2 750 tun dusičnanu amonného, který byl vládou již 6 let uložen v bejrútském přístavu bez dostatečných bezpečnostních opatření.

Prvotní odhady síly exploze byly značně neurčité, pohybovaly se mezi 0,1 a 3 kt TNT. Odborně se spekuluje o tom, že v místě musela být i vojenská munice. K 5. srpnu byly přiznány ztráty přesahující 100 mrtvých, asi 100 nezvěstných a 4 000 zraněných.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací