Sobota 26. září 2020
Svátek má Andrea

Ústecký kraj - O 85 vzrostlých stromů a 200 keřů se zvětšily zelené plíce Ústeckého kraje. S příchodem podzimu totiž zahájily města a obce i podzimní výsadbu nové zeleně, na kterou získaly finanční prostředky od Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy. V sobotu 16. listopadu se tak stalo v Líšťanech na Lounsku a Hlinné na Litoměřicku, již o den dříve proběhla výsadba ve Štětí. Celková částka jíž Nadace ČEZ oběma obcím a městu přispěla činí 251 900 korun.

Sportovní areál s fotbalovým hřištěm v Líšťanech na Lounsku se nachází na západní straně obce, tedy v nejvíce exponovaném místě větrného proudění. Ze své jižní strany není chráněné vůbec a prakticky navazuje na obdělávané pole. Nově vysazené stromy tak budou sloužit nejen jako větrolam a protiprašná bariéra, ale vytvoří i přirozenou přírodní hranici oddělující sportoviště od zemědělské půdy. Do země je „ukotvovali“ dospělí i děti, jak jednotlivci, tak i celé rodiny. O následnou péči o stromy za 77 000 korun se nyní s obcí podělí členové FK Líšťany 1934 a místního sboru dobrovolných hasičů.

„Snažili jsme se vybrat dřeviny, které lépe odolávají období sucha a zároveň aby byly typickými pro původní ráz krajiny. Nakonec jsme se rozhodli pro liniovou výsadbu šestnácti javorů mléčů a dvou na samostatném místě stojících líp srdčitých. Počítáme s tím, že časem budou poskytovat také stín sportovcům i divákům. Vylepšený vzhled krajiny možná doplní i zpěv opeřenců, kteří v korunách stromů najdou bezpečný úkryt pro zahnízdění a třeba začnou fandit i našim fotbalistům,“ říká Martina Protivová, starostka Líšťan. „Nadaci ČEZ patří náš veliký dík. Vážíme si toho, že jsme v grantovém řízení uspěli.“

Video

O návrat původních dřevin do krajiny se snaží i v obci Hlinná na Litoměřicku, která se svými částmi Kundratice, Lbín a Tlučeň tvořila v minulosti významnou ovocnářskou oblast Českého středohoří. I zde se chopili lopat a rýčů místní obyvatelé. Středem jejich hlavního zájmu se stalo založení nové ovocné aleje podél polní cesty od dolních Kundratic k Hlinné, kde bylo zapuštěno do země 40 vysokokmenných jabloní. Nové stromořadí sedmi ořešáků také zapouští své kořeny na spojovací cestě ke hřišti a polní cestu u „ovčína“ mimo intravilán obce obohatily tři lípy. Vše za 74 000 korun.

„Kdysi tady byly všude sady a prakticky všechny polní cesty lemovaly ovocné aleje. Naším záměrem je vrátit se do minulosti a kde jen to půjde, vysadit původní odrůdy. Řídíme se přitom doporučením odborníků z Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Jsme rádi, že jsme získali grant od Nadace ČEZ na tuto první realizaci výsadby. Určitě se budeme příští rok ucházet o další. Vždyť různých pěšin, cest a dalších komunikací máme v katastru našich čtyř obcí na 35 kilometrů. Jen s naším klasickým obecním rozpočtem bychom to pochopitelně nezvládli,“ uvedl Martin Ušala, starosta obce Hlinná s tím, že tři lípy by měly časem vrhat svůj stín na lavičku a vytvořit tak jakousi dominantu krajiny s možností odpočinku při pobytu v přírodě.

Travnatá plocha mezi panelovým blokem bytového domu a obchvatnou silnicí II. třídy ve Štětí, konkrétně v Dohnalově ulici, je od pátku 15. listopadu bohatší o 19 stromů a 200 keřů za 100 900 korun. Podstatnou část výsadby tvoří liniové stromořadí jeřábu muku s podsadbou šeříku Meyerova podél přístupového chodníku k zadním vchodům domu. Budou tak tvořit přirozenou bariéru proti hluku a prašnosti. Solitérní dub letní a duby pýřité byly na zatravněném pozemku vysazeny hlavně proto, aby v budoucnu poskytly obyvatelům ulice více stínu. Výsadbu si vzali na starost zaměstnanci Štětských komunálních služeb spolu s dětmi z místního turistického oddílu.

 „Stejně jako na jaře, tak i na podzim probíhá v obcích napříč celou republikou výsadba nové zeleně. Řadě z nich pomáhá právě Nadace ČEZ se svým grantem Stromy. Velice nás těší, že je o něj stále zájem. Zvláště když se jedná o úsilí obce, navrátit do krajiny stromořadí a původní dřeviny, které do ní místopisně i historicky patřily. Jinde se třeba pouštějí do obnovy původních dávno zaniklých sadů a ovocných alejí, případně nahrazují staré a nemocné stromy novými. Smysluplná je i zcela nová liniová výsadba coby budoucí protihlučná a protiprašná bariéra. A co je hlavně potěšující, že do výsadby se většinou zapojují sami obyvatelé, mnohdy celé rodiny s dětmi,“ uzavřela Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Od roku 2011 až do současnosti podpořila Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy 453 projekty za bezmála 52 milionů korun. Konkrétně v severních Čechách to bylo 96 projektů, z nichž 84 bylo realizováno právě v Ústeckém kraji. Včetně Libereckého kraje se jedná o finanční podporu za téměř 13 milionů korun. V rámci celé České republiky bylo v letech 2011 – 2018 vysazeno na 92 500 stromů a keřů. Jeden strom přitom za celý svůj život spotřebuje jednu tunu CO2.

  • Ota Schnepp

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací