Sobota 22. leden 2022
Svátek má Slavomír
Archivováno

Modlany - U vodní nádrže Kateřina v Modlanech spadlo ve čtvrtek letadlo s více než sedmdesáti pasažéry na palubě. Šlo o taktické cvičení složek Integrovaného záchranného sytému, o pád letadla s větším počtem cestujících. Letounu mířícího z Prahy do Drážďan vysadily oba motory a při nouzovém přistání došlo k letecké katastrofě. Na poli u Modlan ležela mrtvá těla i desítky zraněných. Naštěstí šlo ale jen o taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému ČR.

 

 

Na místě leteckého neštěstí zasahují všechny složky IZS. Foto: Jan Vraný

Námětem byla nehoda dopravního turbovrtulového letadla. Při letu nahlásil pilot explozi a náhlý pokles tlaku a výpadek jednoho z motorů. Jednou z možných variant poruchy letadla byl i teroristický čin. „Pilot se pokusil letadlo nasměrovat na pole v katastru obce Modlany, poblíž vodní nádrže Kateřina, kde se však stalo neovladatelným a zřítilo se. Po dopadu se rozpadlo na části, z nichž některé začaly hořet," popsal simulovanou situaci řídící důstojník Jan Bereznanin z Hasičského záchranného sboru Teplice.

Na místě leteckého neštěstí zasahují všechny složky IZS. Foto: Jan Vraný

Cvičení se nakonec zúčastnilo patnáct hasičských jednotek z toho čtyři profesionální a jedenáct dobrovolných. Hasiči nasadili 27 kusů techniky.

Na místo letecké katastrofy byly okamžitě vyslány všechny složky Integrovaného záchranného systému ČR. K letecké nehodě došlo v bezprostřední blízkosti vodní nádrže Kateřina, proto byli povolání i policejní potápěči, kteří se podíleli na vyhledávání osob, věcí a trosek na vodní hladině a pod hladinou.

Na místě leteckého neštěstí zasahují všechny složky IZS. Foto: Jan Vraný

Policejní pyrotechnik se psem specializovaným na výbušniny provedl pyrotechnickou prohlídku. Služba kriminální policie a vyšetřování následně zjišťovala totožnost osob postižených touto mimořádnou událostí. Kriminalisté prováděli jejich identifikaci a evidovali transport zraněných do jednotlivých zdravotnických zařízení. Kriminalističtí technici prováděli ohledání místa události, dokumentovali a zajišťovali stopy pro další vyšetřování.

Na místě pracoval také tým Kriminalistického ústavu v Praze, který je složen ze specialistů, kteří jsou vyškoleni provést identifikaci většího počtu obětí v mimořádných situacích.

Na místě leteckého neštěstí zasahují všechny složky IZS. Foto: Jan Vraný

Cvičení se zúčastnilo také přes 50 zdravotnických záchranářů z 15 výjezdových skupin a na místě zasahoval i vrtulník letecké záchranky.

„Cílem záchranářů bylo procvičení postupů a využití prostředků pro řešení mimořádné události s hromadným postižením zdraví a spolupráce se složkami integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje," vysvětlil přímo na místě mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník.

Desítky sanitních vozů následně z místa „katastrofy" transportovaly do okolních nemocnic zraněné pasažéry. Po dobu zásahu dopravní policisté hermeticky uzavřeli okolí Kateřiny nejen pro řidiče, ale i pro pěší.

FOTOGALERIE:

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist