Pátek 26. únor 2021
Svátek má Dorota

Horní Slavkov - Kousek nad Horním Slavkovem se nachází kopec Šibeniční vrch. Na jeho vrcholu stojí vzácná památka ze středověku – kdysi stavba sloužila jako popraviště.

To bylo postaveno okolo roku 1500. Kruhová stavba měla vrchní plochu pokrytou dřevěnými prkny. Nad podestou se vypínaly tři pilíře až 6 metrů vysoké. Na nich bývaly dřevěné trámy, na které se provinilci věšeli. Mohli tak být popraveni až tři najednou. Jejich výška měla několik důvodů. Oběšenec musel být dobře vidět až do Horního Slavkova, aby varoval před tím, jak město soudí zločince. Dalším důvodem byla ochrana kata při práci, aby ho nenapadli příbuzní odsouzeného.

Město svého kata nemělo, popravy zajišťoval kat z Jáchymova. Vchod do popraviště zůstával zamčený, aby nebyly rozkrádány pozůstatky po oběšenci. Ty se totiž často používaly pro magické účely.

Zajímavostí bylo, že se „popravovali“ i pachatelé, kteří nebyli dopadeni. Na šibenici pak visel jejich obraz. Poslední popravenou byla v září 1751 Marie Alžběta Früchtlová za vraždu svého manžela a služebné.

Horní Slavkov přišel, jako i ostatní města, o hrdelní právo v roce 1765 na příkaz Marie Terezie.

foto

2001popraviste

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací