Středa 8. červenec 2020
Svátek má Nora

Lounsko - Zřícenina hradu Pravda patří k nejčastějším cílům výletníků v okrese Louny. Návštěva uspokojí všechny milovníky klasické pěší turistiky, protože jinak než pěšky pochodem přírodou se nahoru dostat nedá, a k tomu nabídne i četné prvky starodávné romantiky - tajemné místo, pozdravy ze středověku, ale i třeba spoustu kulis navozujících vzpomínky na rozvoj trampingu.

Hrad se ukrývá v lesích na kopci mezi Domoušicemi a Pnětluky v lounské části pohoří Džbán. Postaven byl kolem roku 1430, první doložená písemná zmínka v historických pramenech o něm je z roku 1523. Jako místo k bydlení šlechty si ovšem moc dlouho slávu toto sídlo neužilo, protože už v roce 1593 je uváděno v pramenech jako pusté.

Zajímavou kapitolu do dějin jinak už opuštěného hradu přineslo 19. století a v něm doba vrcholícího národního obrození. Na Pravdě, zřejmě i kvůli symbolice v názvu dávného českého sídla, proběhlo hned několik takzvaných táborů lidu s účastí tisíců lidí. K největším patřilo shromáždění v létě roku 1868 – bylo to jen pár týdnů po tom, kdy František Palacký po svém tradičním vlasteneckém projevu poklepával v Praze na základní kámen tehdy nově budovaného Národního divadla.

Kudy tam

Jak vypadá hrad Pravda dnes? I když je to zřícenina, je pořád celkem zachovalá. Ve srovnání s nedalekým hradem Džbán toho návštěvníci na Pravdě ze zbytků středověké stavby mohou vidět mnohem víc. Dochovalo se rozlehlé nádvoří, zdi, příkop, obranné prvky, různé branky, okénka, komůrky.

Zajímavé místo v přírodě s poetikou historie a odlehlejší od větších měst láká i skauty či trampy, a tak na velkém nádvoří, zarostlém travou, je hned několik ohnišť k přípravě buřtů nebo jiného občerstvení, dřevěných laviček i stolů k posezení a odpočinku. Všechno jídlo si však musí každý přinést sám, žádný kiosek s obsluhou na tomto hradě nečekejte. Kdo chce zažít a stvrdit opravdovou přírodní romantiku, může na zřícenině i přespat, místa v trávě na nádvoří je dost a dost. Kdo ne, nevadí, prodlouží si i tak pěknou vycházku přírodou zase při cestě domů. K hradu vedou značené turistické cesty ze všech nejbližších obcí v okolí – Pnětluk, Domoušic, Solopysk, Ročova i dalších. Přejeme všem hezký výlet plný zážitků.

Foto

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-usti.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací