E-ÚSTÍ.CZ | Nejaktuálnější zpravodajství z Ústecka http://www.e-usti.cz/component/content/?view=featured Fri, 27 May 2016 17:57:19 +0200 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz Aligátor Libor se přestěhoval po zimě na letní byt http://www.e-usti.cz/zpravy/3935-aligator-libor-se-prestehoval-po-zime-na-letni-byt http://www.e-usti.cz/zpravy/3935-aligator-libor-se-prestehoval-po-zime-na-letni-byt

Krásné Březno - V ústecké zoo se ve čtvrtek 26. května konalo tradiční stěhování aligátora severoamerického Libora na „letní byt". V Ústí již od roku 1974, je to služebně nejstarší zvířetem v zahradě.

Stěhování aligátora Libora. Zdroj: Zoo Ústí nad Labem


„Vzhledem k tomu, že venkovní expozice nemá žádnou vnitřní vyhřívanou ubikaci, nemůže zde být po celý rok. Na nepříznivé a chladné období naší středoevropské zimy se vždy musí přesunout do pavilonu zimoviště. V jeho ubikaci je průměrná teplota cca 27°C, k dispozici má dostatečně velký bazén s teplou vodou, kde může plavat. Také na souši má prostor vyhřívaný podlahovým topením, kde se s oblibou zdržuje," vysvětlila Věra Vrabcová.

„Libor strávil na zimovišti téměř osm měsíců, protože sem k nám dorazil 6. října," popsala chovatelka Jana Bárnetová. „Vždy jej necháme nějakou dobu aklimatizovat, zhruba po 14 dnech začíná přijímat potravu. Dostává zhruba 3-4 kg masa, buď celá kuřata bez peří a vnitřností nebo hovězí. Dovnitř dáváme i vitamíny. Interval krmení je zhruba 10-14 dní, čas poznám vždy podle toho, že je Libor v bazénu na jednom konkrétním místě naproti dveřím a čeká," dodala chovatelka.

„Stěhování je pro naše pracovníky již rutinní záležitostí, jsou již sehraným týmem. Nejdůležitější je přetáhnout Liborovi přes hlavu smyčku z lana a s jeho pomocí jej vtáhnout do dlouhé bedny. Tu pak naloží na auto a převezou o několik desítek metrů níže k letní expozici. Bednu přendají přes zídku, nakloní ji k bazénu a Libor z ní díky sklonu vlastně vyklouzne. Vzhledem k tomu, že Libor bez dřevěné bedny váží téměř 200 kg, vše zajišťuje dostatečný počet silných pomocníků," doplnila Věra Vrabcová.

Ve venkovní expozici jej návštěvníci uvidí až do začátku října. Má zde k dispozici bazén i prostor souše, kde je instalované podlahové vytápění, zároveň je nad tímto místem umístěna výhřevná lampa, takže zde Libor s oblibou lehává. Celý prostor je monitorován kamerovým systémem, neboť se občas stane, že jej neukáznění návštěvníci ve snaze přimět jej k pohybu ohrožují házením kamenů či jiných předmětů.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (vra, soch) Hlavní Zpravodajství Fri, 27 May 2016 10:38:26 +0200
Běžecký závod omezí dopravu v centru Ústí a na spodní části Střekova http://www.e-usti.cz/zpravy/3933-bezecky-zavod-omezi-dopravu-v-centru-usti-a-na-spodni-casti-strekova http://www.e-usti.cz/zpravy/3933-bezecky-zavod-omezi-dopravu-v-centru-usti-a-na-spodni-casti-strekova

Ústí nad Labem – S omezením dopravy budou muset počítat motoristé a cestující ústeckou městskou hromadnou dopravou. Důvodem je běžecký závod RUN TOUR, kdy se na trať dlouhou deset kilometrů vydají stovky běžců. Dopravní omezení potrvá zhruba od 11.00 do 15.00 hodin.

Ilustrační foto: Petr Sochůrek

Mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová uvedla, že uzavřen pro veškerý provoz most Dr. E. Beneše (včetně nájezdů na most z prostoru Předmostí), Národního odboje, Děčínská (okružní křižovatka Národního odboje – Železničářská), Železničářská, Litoměřická (Železničářská – Karla IV.), Střekovské nábřeží, Žukovova (Děčínská – Kozinova), Kozinova, Varšavská (Národního odboje – Mariánský most), Kramoly (Zeyerova – Mánesova) a Mánesova. „Výjezd pak nebude možný i z ulic nacházejících se mezi uzavřenými komunikacemi: Zeyerova, Hviezdoslavova, Kramoly, Raisova, Těšínská, Pionýrů, Na Pile, Třebízského, Tomáše ze Štítného, Sukova a U Stanice," dodala mluvčí města.

Změny nastanou i na linkách městské hromadné dopravy mířící na Střekov. Zrušeny budou zastávky - Střekov nádraží, Třebízského, Děčínská, Krajský soud a ZPA směr Kamenný Vrch / Svádov. Kruhový objezd u zastávky ZPA bude průjezdný.
Linka č. 9 - pojede obousměrně přes Mariánský most do zastávky ZPA směr Krajský soud a dále bez zastavení dojede do zastávky Karla IV. a po své trase.

Infografika. Zdroj: Dopravní podnik města Ústí nad Labem

Linka č. 13 - pojede obousměrně přes Mariánský most do zastávky ZPA směr Krajský soud a dále po trase. Zastávka ZPA směr Svádov bude zrušena a nahrazena zastávkou ve směru Krajský soud.

Linky č. 17 a 27 - pojedou obousměrně přes Mariánský most do zastávky ZPA směr Krajský soud a dále spoje budou zastavovat ve všech zastávkách po trase: Kamenný Vrch škola, Kamenný vrch, Poslední cesta, Novosedlické náměstí, V Zeleni, Šafaříkovo náměstí, Karla IV. a Ovčácká stezka a dále pojedou ve svých trasách.

Linky č. 60 a 62 - pojedou obousměrně přes Mariánský most do zastávky ZPA směr Krajský soud a dále ve svých trasách. Zastávka ZPA směr Kamenný Vrch bude zrušena a nahrazena zastávkou ve směru Krajský soud.

Na zmíněných linkách může docházet vlivem objízdné trasy ke zpoždění spojů. Na trolejbusových linkách číslo 60 a 62 bude od ranního výjezdu zavedena náhradní autobusová doprava.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (soch, mac) Hlavní Zpravodajství Thu, 26 May 2016 13:13:17 +0200
Anesteziologové úzce spolupracují, na čtvrtý certifikační kurz přijeli i specialisté ze Slovenska http://www.e-usti.cz/zpravy/3931-anesteziologove-uzce-spolupracuji-na-ctvrty-certifikacni-kurz-prijeli-i-specialiste-ze-slovenska http://www.e-usti.cz/zpravy/3931-anesteziologove-uzce-spolupracuji-na-ctvrty-certifikacni-kurz-prijeli-i-specialiste-ze-slovenska

Velké Žernoseky - Přehled blokád břišní stěny a hrudníku, Přehled blokád v oblasti krku, Velký okcipitální nerv, Cervikální bloky či Neurologické komplikace regionální anestezie. To jsou názvy některých přednášek IV. Certifikačního kurzu – Ultrazvukově asistovaná regionální anestézie, který proběhl ve Velkých Žernosekách. Přilákal mladé specialisty nejen z České, ale také ze Slovenské republiky.

Účastníci IV. Certifikačního kurzu – Ultrazvukově asistovaná regionální anestezie. Foto: Krajská zdravotní

V pořadí již čtvrtý vzdělávací kurz je výsledkem oborové spolupráce specialistů - anesteziologů pěti nemocnic sdružených v Krajské zdravotní. Jeho odborným garantem byl MUDr. Daniel Nalos z Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny, Krajské zdravotní – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. „Snažíme se pěstovat určitou sekci regionální anestezie v našem oboru. Dáváme akcím edukační, školicí ráz. Absolventi kurzu dostávají certifikát, že jsou schopni samostatně provádět určité úkony. V našem systému máme školitele I. a II. stupně a zde probíhají certifikační zkoušky," přiblížil MUDr. Daniel Nalos.

Ultrazvukové metody v regionální anestezii jsou celosvětový trend a jejich hlavní výhodou je, že zvyšují bezpečnost a účinnost regionální anestezie. „Na druhou stranu vyžadují přístrojové vybavení, k čemuž není velká tendence. Výkony totiž nejsou zvlášť hrazené zdravotními pojišťovnami," upozorňuje anesteziolog z ústecké Masarykovy nemocnice. „Ale potřebuje to i určitou dovednost. Naším hlavním úkolem je zajistit, aby lékaři měli možnost tu praxi, potažmo dovednost, získat. Těžko se učí nějakým samostudiem. Na kurzech tak odborníci předávají informace a zkušenosti zdarma," dodává.

Už třetí rok se pravidelně scházejí primáři oddělení ARO pěti nemocnic Krajské zdravotní. Součástí schůzek jsou organizační a odborné otázky. „Scházíme se, abychom se navzájem informovali, a mohli tak efektivně spolupracovat. A úzce spolupracujeme proto, že pacienti jsou dováženi do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem do různých center, řada z nich vyžaduje intenzivní péči a jejich doléčování poté probíhá v ostatních nemocnicích. Takže jsme pro ně v Ústí nad Labem v určitém směru jakési centrum, což vyžaduje domluvu, organizační řád a pravidla, aby průchod pacientů nemocnicemi byl, pokud možno, optimální," vysvětlil MUDr. Daniel Nalos.

V současné době se schůzky konají čtyřikrát do roka v různých nemocnicích, jejich součástí je prohlídka těchto nemocnic a konzultace. „Tím, že se vídáme, člověk pak ví, s kým mluví na druhé straně telefonu. Osobně se známe a dokážeme sporné věci organizačního charakteru vyřešit daleko jednodušeji, protože každý zná zásadní problematiku těch oddělení. Cílem je tedy předávání zkušeností, pravidel a postupů, nabídka školení. Některé metody, které je potřeba ukázat, u nichž je potřeba určité zkušenosti, jezdím do nemocnic na jejich vyžádání předvádět. Jde především o ultrazvukové metody," osvětlil hlavní principy oborové spolupráce anesteziologů v rámci Krajské zdravotní.

„Měli jsme už dva celokrajské semináře a chystáme další, pro zdravotní sestry. Myslíme si totiž, že jsou důležitou integrovanou složkou a měly by mít možnost i ony své postupy navzájem konzultovat. V neposlední řadě jsou to standardy, jejichž garantem je profesor MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, přednosta ústecké kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny. Jde o ty nejnovější vědecké poznatky, které už prošly oponenturou, a mohou se tak snadněji do všech nemocnic Krajské zdravotní rozšířit," uzavřel MUDr. Daniel Nalos.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (Redakce / e-usti.cz) Hlavní Zpravodajství Thu, 26 May 2016 10:40:26 +0200
Světový projekt The Street Store míří do Trmic http://www.e-usti.cz/zpravy/3929-svetovy-projekt-the-street-store-miri-do-trmic http://www.e-usti.cz/zpravy/3929-svetovy-projekt-the-street-store-miri-do-trmic

Ústecko – Trmická organizace Romano Jasnica uspořádá v pátek 10. června The Street Store v České republice. Jedná se o obchod na ulici s ošacením a různými službami pro potřebné, který proběhne od 15 do 19 hodin nedaleko trmické pošty.

Ilustrační foto. Zdroj: thestreetstore.org

Akce je organizována v rámci česko-německého projektu "Hier sind wir. Amen sam ade. My jsme tady", kde Romano Jasnica spolupracuje s drážďanskou Nadací Brücke/Most na několika přeshraničních motivačních workshopech pro marginalizované či diskriminované skupiny obyvatel, jako jsou například uprchlíci, bezdomovci nebo Romové.

Mimo nabídky ošacení, které si budou moci potřební vzít zdarma, bude rovněž možné využít bezplatného lékařského poradenství. Street Store se liší svým konceptem od charitativních sbírek tím, že klade důraz na charakter setkání a osobní vazby mezi účastníky – "prodavači a nakupujícími". Organizátoři zvou srdečně všechny, kterým můžeme nabídka The Street Store pomoci a rovněž ty, kteří chtějí darovat ošacení a přispět dobré věci.

Myšlenka Street Store pochází z Kapského města. Od ledna 2014 našel nápad spoustu pokračovatelů, kteří pořádají akce Street Store po celém světě.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (dud, soch) Hlavní Zpravodajství Wed, 25 May 2016 22:45:59 +0200
Nehoda tří osobních aut zablokovala Žižkovu ulici http://www.e-usti.cz/zpravy/3928-prave-ted-nehoda-tri-osobnich-aut-zablokovala-zizkovu-ulici http://www.e-usti.cz/zpravy/3928-prave-ted-nehoda-tri-osobnich-aut-zablokovala-zizkovu-ulici

Ústí nad Labem – K nehodě tří osobních aut museli krátce pře jednou hodinou odpolední ve středu vyjet policisté, hasiči a záchranáři. Střet si vyžádal lehká zranění a únik kapalin z havarovaných aut.

Ilustrační foto: Jan Vraný

Mluvčí krajské policie Šárka Poláčková uvedla, že za nehodou stála nepozornost jednoho z řidičů. „Ke střetu došlo před přechodem pro chodce, kdy řidiči dvou aut zastavili, třetí z řidičů se nevěnoval řízení a narazil do stojících vozidel. Dopravu na místě museli usměrňovat dopravní policisté," dodala Šárka Poláčková.

 

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (Redakce / e-usti.cz) Hlavní Zpravodajství Wed, 25 May 2016 13:19:59 +0200